Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Zengin Doğaya Saygı Duyan Yapılar

Yeşil bir çevre açısından oldukça zengin olan Moskova, bu zenginliği doğaya uyum sağlayan yapılarla da destekliyor.

zengin doğaya saygı duyan yapılar
Kategori
İlham Veren Fikirler

Yeşil bir çevre açısından oldukça zengin olan Moskova, bu zenginliği doğaya uyum sağlayan yapılarla da destekliyor. US Forest Service tarafından yapılan ve İngiliz The Guardian gazetesinin yayınladığı bir araştırmaya göre şehrin ağaçla kapladığı alan oranında Moskova New York’un ardından ikinci sırada yer alıyor. Doğal bir çevre yaratma konusunda birçok büyük kente örnek olabilecek konumda olan Moskova, şimdiye kadar başardıklarının üzerine koyarak gelecek için adımlar atmaya devam ediyor.

Kentin sınırları içinde ağaç malzemeler kullanılarak inşa edilen yapılar sıklıkla göze çarpıyor. Küresel ısınmanın etkileriyle birlikte hızla artan karbon salınımının önüne geçebilmek adına kurumsal projelerin yanında bireysel konut projeleri de giderek doğala yöneliyor.

Bu projelerden bir tanesi N.N Residence… Berlin merkezli J. Mayer. H Mimarlık ve Moskova merkezli Alexander Erman Mimari & Tasarım ofisleri tarafından hayata geçirilen proje, bir aile için müstakil bir ev olarak tasarlandı. Bulunduğu çevreyle uyum sağlaması adına ona uygun bir mimari anlayışla inşa edilen ev dışarıdan oldukça dikkat çekiyor.

Yapılı çevre ve peyzaj arasındaki keskin sınırları yumuşatmayı amaçlayan yapı organik bir form ile topografyaya uygun bir biçimde konumlanıyor. Bulunduğu alana mükemmel bir şekilde uyum sağlaması ve doğayla temas kurması için özel olarak tasarlanan bina ayrıntılı peyzaj planlamasıyla da dikkat çekiyor.

Moskova’nın ormanlarını şehrin dışına doğru takip etmeye karar verirseniz yeşilliklerin içinde bir siyah bir yapıyla karşı karşıya geleceksiniz. Rusya merkezli mimarlık ofisi Archslon tarafından hayata geçirilen Siyah Villa, Rusya’nın coğrafi yapısından biçimsel olarak ilham alınarak tasarlanmıştır. Yapı, bulunduğu ormana minimum etkide bulunmayı amaçlayarak tasarlanmıştır.

Binanın kompakt şekli ve yüksekliği inşaat sırasında ağaçlara zarar vermemek adına alınan önemli karar olarak vurgulanıyor. Tavanında bulunan camlar sayesinde zengin bir günışığı ile aydınlanabilen yapı, evle orman arasında kuvvetli bir bağ kurulmasına da yardımcı oluyor.

Moskova’da bulunduğu çevreye saygılı, doğaya minimum müdahalede bulunarak inşa edilen yeni yapıların yanında doğal yapı teknikleri ve yapı malzemeleriyle inşa edilen binalar da günümüze kadar gelmeyi başarmış. Orman ürünleri kullanılarak inşa edilen 150’nin üzerinde yapı günümüze kadar ulaşmayı başarmış bulunuyor. 18. ve 19. yüzyılda ağaç malzemeler kullanılarak inşa edilmiş olan tüm binalar yetkililer tarafından koruma altına alınmış durumda.

Moskova doğaya gösterdiği saygı duruşu ve buna bağlı geliştirdiği projelerle geleceğe yatırım yapmaya devam ederek tüm büyük şehirlere örnek olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Doğanın İlacı: Okyanus Mersini önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki