Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Doğanın İlacı: Okyanus Mersini

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu hafta: Okyanus MersiniDoğanın insanlığa bir armağanı olan ve okyanus mersini ya da manuka ağacı (leptospermum scoparium) olarak bilinen bitki, Yeni Zelanda ve Avustralya ülkelerinin bazı bölgelerinde bulunur.

doğanın ilacı: okyanus mersini
Kategori
İlham Veren Fikirler

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu hafta: Okyanus Mersini

Doğanın insanlığa bir armağanı olan ve okyanus mersini ya da manuka ağacı (leptospermum scoparium) olarak bilinen bitki, Yeni Zelanda ve Avustralya ülkelerinin bazı bölgelerinde bulunur. Oldukça ince, narin ve kırılgan bir görünüme sahip olan okyanus mersininin beyaz, pembe hatta kırmızıya çalan renklerine rastlamak mümkün.

Dik yapılı ve parlak yeşil yapraklara sahip olan okyanus mersini, ilkbahar mevsiminin sonu olan Mayıs ayı itibariyle çiçek açmaya başlayıp, sonbahar mevsiminin başı olan Eylül ayına kadar çiçeklerini yaşatır. Yetiştiği coğrafya itibariyle sıcağı seven bir bitki olan okyanus mersini soğuğa ve yaşanan don olaylarına karşı oldukça hassastır.

Okyanusya kıtasında doğanın sunduğu önemli nimetlerden biri olarak kabul edilen okyanus mersininin tarihte tedavi amaçlı kullanıldığı bilinir. Okyanus mersininden elde edilen yağın cildin derinliklerine kadar ulaşabildiğinin fark edilmesinden sonra yaşanan cilt sorunları için tercih edilmeye başlamıştır. Yanık ve sıyrık gibi yüzeysel deri sorunlarına karşı da etki edebilen okyanus mersini yağı, özellikle yetiştiği kıta olan Okyanusya’da iyileştirici gücüyle bilinir.

Yeni Zelanda’nın dağlık bölgelerinde bulunan okyanus mersininin bir ürünü olan manuka balı için ise ayrı bir parantez açmak isteriz. Bağışıklık sisteminin güçlendirmesi ve yaraları hızlı iyileştirmesi gibi tedavi edici özellikleri bulunan bal, Yeni Zelanda’dan tüm dünyaya ihraç edilebiliyor. Normal ballardan 60 ila 140 kat daha etkili olduğu söylenen bal, doğal bir antibiyotik olarak tüm dünyada kullanılmaya başlanmış ve bilinirliği artmıştır.

İnsanlar tarafından kanaat önderi olarak kabul edilen ünlü isimlerin manuka balı hakkında yapmış oldukları olumlu yorumlar, insanların ürüne ilgisini daha da artırdı. İngiliz The Time gazetesinin haberine göre bir kovanı yaklaşık olarak 5 bin lira maliyetle satılan manuka balı, adeta bir maden değeri görüyor.

Estetik görüntüsünün yanında bir ilaç olarak da çeşitli şekillerde kullanılan okyanus mersini ağacının ünü kendi coğrafyası olan Okyanusya’nın sınırlarını aştı…

Okyanusya Kıtasının Özel Ağaçlarından Hakeke önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki