Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Okyanusya Kıtasının Özel Ağaçlarından Hakeke

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu hafta: Hakeke AğacıHer kıtada ağacın izinde yolcuğumuza, Okyanusya kıtasının sert coğrafyasına özgü ağaçları keşfederek devam ediyoruz.

okyanusya kıtasının özel ağaçlarından hakeke
Kategori
İlham Veren Fikirler


Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu hafta: Hakeke Ağacı

Her kıtada ağacın izinde yolcuğumuza, Okyanusya kıtasının sert coğrafyasına özgü ağaçları keşfederek devam ediyoruz. Bu haftanın özel ağaç türü olan Hakeke, Latincede Olearia İlicifolia adıyla anılıyor. Ayrıca Maori-Holly, Mountain Holly, Hakekeke ve New Zealand Holly bu ağacı tanımlamak için kullanılan isimler arasında bulunuyor.  

Asteraceae ağaç ailesinin bir üyesi olan hakeke, çok büyük boyutlara ulaşmamasıyla çalı formuna sahiptir. Tırtıklı ve geniş yeşil yapraklara sahip olan Hakeke ağacı, yaklaşık olarak 1,5 metre ile 4,5 metre arasında bir uzunluğa ulaşabilir. Ağacın yeşil yaprakları ise 5 cm ile 10 cm arasında bir uzunluğa ve 1 cm ile 2 cm arasında genişliğe sahip.

Yaprakları oldukça sert ve keskin bir yapıya sahip olan hakeke ağacı, sahip olduğu bu sağlam ve keskin yapraklar sayesinde kendi ağaç türünün diğer üyelerinden kolayca ayırt edilebilir. Ortası sarı olan beyaz çiçeklerinden ise bahar ve yaz aylarında güzel kokular yükselir. Papatyayı andıran çiçekleri ve dikenli yapraklarıyla ilgi çekici bir tezat oluşturan ağaç, Yeni Zelanda toprakları boyunca kök salar.

Hakeke, dağlarda bulunan ağaç sınırının hemen altında, daha çok iğne yapraklı ağaç ve bitkilerin yetiştiği bölgelerde yetişir. Deniz seviyesinden 1200 metre yüksekliğe kadar rastlanabilen hakeke ağacını daha yüksek rakımlarda görmek pek mümkün değildir.  

Hakeke ağacı; kumlu, verimli ve drenajı yüksek topraklara uyum sağlar. Güneşi seven bir yapıya sahip olan ağaç, gölgelik alanlarda büyümekte sorun yaşar. Yeni Zelanda’ya özgü olan hakeke ağacı nemli toprakları tercih eder.

Yapraklarının sert görünüşünün ve dikenli yapısının altında yatan güzel koku, beyaz ve sarı renginin birbiriyle olan uyumu Hakeke ağacını eşsiz kılıyor. Okyanusya kıtasının özel ağaçlarından olan Hakeke ağacını tanımak için Yıldız Entegre’nin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz!

Dayanıklı Yapısı İle She-Oak Ağacı önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki