444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Dayanıklı Yapısı İle She-Oak Ağacı

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu hafta: She-OakYıl boyunca her kıtada ağacın izinde özel içeriklerimizde bu hafta Okyanusya kıtasına özgü bir ağaç türü olan Casuarina olarak da bilinen She-Oak ağacını tüm yönleriyle mercek altına alıyoruz.

dayanıklı yapısı ile she-oak ağacı
Kategori
İlham Veren Fikirler

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu hafta: She-Oak

Yıl boyunca her kıtada ağacın izinde özel içeriklerimizde bu hafta Okyanusya kıtasına özgü bir ağaç türü olan Casuarina olarak da bilinen She-Oak ağacını tüm yönleriyle mercek altına alıyoruz.

She-oak ağacı oldukça ender rastlanan bir güzelliğe sahip. Enderliği ise erkek ve dişi çiçeklere sahip olması. Her yıl erkek çiçeklerin rengi kırmızıya döner ve polenlerini serbest bırakırlar. Dişi çiçeklerse küçük kırmızı tohum konileri oluştururlar.

Sıklıkla Avustralya’da görülen ağacın iğne görünümünde olan yaprakları 15 cm ile 30 cm arasında bir uzunluğa sahiptir. Kendi doğal ortamında 30 metrenin üzerinde bir uzunluğa ulaşabilen she-oak ağaçlarının yeşil ve odunsu bir yapısı; tek bir tohum içeren, kozalağa benzeyen meyveleri vardır. She-oak ağacının bazı türlerinde bu meyvenin tüketilmesinde bir sakınca yokken, bazı türlerinde ise ağacın meyvesinin tüketilmesi sakıncalı olabilir.

Yıl içinde her zaman yeşil kalabilmesiyle bilinen she-oak, yapısı sayesinde kirli hava şartlarına, rüzgâra, soğuğa ve kuraklığa karşı dayanıklıdır. Azotu toprağa bağlamakta oldukça etkili olan she-oak ağacı fakir toprakların zenginleştirilmesi için tercih edilir.

Özellikle anavatanı olan Avustralya’da park ve bahçelerde sıklıkla rastlanan she-oak, rüzgâra karşı oldukça dayanıklı olduğundan, rüzgârın yıkıcı etkisini perdeleme görevini sıklıkla üstlenmektedir. Zorlu koşullarda yetişme ve büyüme potansiyeli oldukça yüksek olan she-oak ağacı, bu güçlü yapısına rağmen yaşanabilecek don olaylarına karşı ise mutlaka koruma altına alınmalıdır.

Ağacın İzinde Mimar: Alvar Aalto önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki