Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Yaşam Alanlarınızın Özgür Hali: Eklektik Dekorasyon Stili

Bu ay sizler için mekanlara özgür bir karakter kazandıran eklektik dekorasyonadair notlarımızı derledik…Son yıllarda tercih edilme sıklığına bağlı olarak daha popüler hale gelen kimi dekorasyon stilleri karşımıza çıkıyor.

yaşam alanlarınızın özgür hali: eklektik dekorasyon stili
Kategori
İlham Veren Fikirler

Bu ay sizler için mekanlara özgür bir karakter kazandıran eklektik dekorasyonadair notlarımızı derledik…

Son yıllarda tercih edilme sıklığına bağlı olarak daha popüler hale gelen kimi dekorasyon stilleri karşımıza çıkıyor. Eklektik dekorasyon da bu stillerden biri.

Yunanca “eklektos” yani seçilmiş kelimesinden türetilmiş, Türk Dil Kurumu sözlüğünde ise “seçmeci” olarak tanımlanan eklektik kavramı, dekorasyonda birbirinden farklı tarzdaki parçaları bir araya getirerek yeniden derlemek anlamına geliyor.

Kalıplaşmış tasarım anlayışlarının dışında bir yaklaşıma sahip olan eklektik stil, hayatın her alanında olduğu gibi dekorasyon alanında da özgürlüğüne düşkün olan insanlar için cezbedici olup dikkatleri üzerine çekiyor. Çünkü ezber bozantasarım kombinasyonları eklektik ev dekorasyonunun merkezinde yer alıyor.

Yaşam alanlarını eklektik stil ile dekore etmek isteyenler için belirli bir dönemi ya da tarzı takip etmek gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Eklektik stil, iç mekan tasarımcılarını, kullanıcıları tamamen özgür bırakarak kaostan bir güzellik doğuruyor.

Denge ve uyum, eklektik stil anlayışıyla dekore edilen yaşam alanlarında unutulmaması gereken iki unsur. Bu iki unsur olmadan eklektik ev dekorasyonu hızlı bir şekilde karmaşaya dönebilir.

Farklı tarzlardan ve dönemlerden parçalar özgür bir şekilde bir araya getirildiğinde uyumu yakalamak zor gibi görünse de, aslında eklektik stilin ortaya çıkardığı, zıtlığın ahengi. Renk ve kullanılan eşyaların boyutlarındaki uyum gibi detaylara gösterilen özenle birlikte tamamen farklı tarz ve dönemlerden parçalar, eklektik stil ile dekore edilmiş yaşam alanlarında bir arada bulunarak mekanlara özgün ve özgür bir atmosfer kazandırıyor.

Eklektik Dekorasyon Nasıl Uygulanır?

Ev veya ofis gibi tüm yaşam alanlarını eklektik stil ile tasarlamak mümkün. Eklektik stil, mekanlarını tamamen özgün şekilde dekore etmek isteyenlere neredeyse sınırsız bir özgürlük tanıyor.

Karmaşa yaratmadan bütünlüğü yakalayan eklektik stile sahip dekorasyon uygulamasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte ele alalım…

  • Seçimlerinizde özgr olduğunuzu unutmayın. Eklektik stili, özgürlük kavramıyla bağdaştırarak mobilyalarınızı seçebilirsiniz.
  • Farklı kumaşları bir arada kullanabilirsiniz. Özellikle, renkli ve etnik kumaşlar mekanınıza ruhunu verecek öğeler olacak.
  • Tasarım yorumu birbirinden bağımsız mobilya ve objeleri bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin, modern bir koltuğu vintage stile sahip bfe ya da berjerler ile bir araya getirebilirsiniz.
  • Eklektik stil, özgrlük kadar zıtlığı da çağrıştırır. Zıt renkler, mobilya tasarımları, duvarlar tasarlayarak zıtlıktan doğan ahengi elde edebilirsiniz.
  • Yemek odanız, mutfak masalarınız gibi alanlarda mobilyalarınızda takım seçime gitmek yerine farklı yoruma sahip sandalyeleri bir arada kullanabilirsiniz.

Yıldız Entegre İpucu:

Eklektik stile sahip dekorasyonlarınızda ufak bir ipucu verelim… Duvar ve zemin döşemelerinizde düz renkler tercih etmek, eşya seçiminde yapacağınız seçimleri daha da özgür bırakarak eklektik ev dekorasyonunun olmazsa olmazları denge ve uyumu yakalamanızda kolaylık sağlayacaktır. Zeminlerinizde budaklı ve derzli laminat parkeler tercih etmeniz ise mekanlarınızda eski ve yeninin kombinasyonu için ideal olacaktır.

Her ay yeni bir dekorasyon önerisi için Yıldız Entegre sosyal medya hesaplarını takipte kalabilirsiniz…

 

Ağacın İzinde Mimarlar: Bates Masi Architects önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki