444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Ağacın İzinde Mimarlar: Bates Masi Architects

Ağacın izinde mimarları anlattığımız bloğumuzda mart ayında Bates Masi Architects’i inceliyoruz.

ağacın izinde mimarlar: bates masi architects
Kategori
İlham Veren Fikirler


Ağacın izinde mimarları anlattığımız bloğumuzda mart ayında Bates Masi Architects’i inceliyoruz. Tam ölçekli mimari tasarım hizmeti veren Bates MasiArchitects’in tecrübesi 50 yıldan daha uzun bir geçmişe dayanıyor.

Bates Masi mimarlık ofisinin kökenleri Amerika’nın New York kentine uzanıyor. Mimarlık ofisinin ortaklarından biri olan Paul Masi, Katolik Amerikan Üniversitesi’nde mimarlık lisans eğitimini tamamlayıp ardından da Harvard Üniversitesi’nde yine mimarlık üzerine yüksek lisans yapmıştır. Kurucu ortak Harry Bates ise North Carolina Devlet Üniversitesi’nde mimarlık eğitimini tamamlamıştır.

Ağacı odak noktalarında tutarak hazırladıkları projeler sayesinde 2003 yılından itibaren 181 tasarım ödülü kazanan Bates Masi Architects; The New York Times, New York Magazine, Architectural Digest, Architectural Record, Metropolitan Home ve Dwell gibi önemli yayınlara da konuk olmayı başardı. Bates Masi Architects kazandığı birçok ödülün ardından 2013 yılında İç Mimari Onur Listesi’ne girdi.

 

Ağaç Bazlı Ürün Kullanımı ile Dikkat Çeken Projeleri

Bates Masi Architects, tasarladığı konut projelerinde ağaç bazlı ürünlerin kullanımı ile dikkat çekiyor.

Northwest Harbor

New York’a bağlı olan East Hampton bölgesinde, 2013 yılında hayata geçirilen Northwest Harbor isimli konut projesinde Bates Masi Architects oldukça iddialı bir tasarıma imza attı. Sulak bir arazide konumlanmasından kaynaklanan imar kısıtları nedeniyle tasarımcıyı kısıtlayan ve oldukça hassas yaklaşılan proje için imar kurallarının içerisinde kalarak inovatif fikirler geliştirdiler.

Evin iç dekorasyon kısmı için de mesai harcayan Bates Masi Architects ekibi konut projesini bir bütün olarak ele alarak ortaya dikkat çeken bir iş çıkarmayı başardı. Proje 2008 yılı AIA Peconic Merit Award ve AIA NYS Award of Merit, 2013 yılında Canadian Wood Council Award ve 2014 IDA Honorable Mention ödüllerine layık görüldü.

Mothersill

Yine 2013 yılında inşa edilen Mothersill adlı projede Doğu Long Island sahil bölgesinde yaygın olarak görülen yükseltilmiş kaldırımlarda orman ürünlerikullanımı dikkat çekti. Yerden hafifçe yüksek olan bu kaldırımlar ile sahile uzanan bir yol oluşturuldu. Sahile uzanan yol için doğal malzemelerden yola çıkılarak getirilen nitelikli çözüm, dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

New York’ta bulunan Water Mill bölgesinde inşa edilen bu tatil evi için Bates Masi Architects tasarımcıları, tarihi bir bölgede yeni peyzaj unsurlarını ön plana çıkarmak adına ağaç kaldırımlar kullandı. Proje 2013 Interior Design Best of Year Winner, 2014 IDA “Gold” Award ve 2015 Best on Archilovers ödüllerini kazandı.

Elizabeth II

2014 yılında yine New York’a bağlı olan Amagansett bölgesinde yapılan Elizabeth II isimli projede, evin bağlı bulunduğu bölgenin sesinden soyutlanabilmesi adına bir dizi paralel ağaç bazlı malzeme ile elde edilmiş duvar kullandılar. Kullanılan duvarlar, ses dalgalarını kırarak sessiz ve izole bir yaşam alanı yaratmak için adeta akustik gölge oluşturdu. Proje 2014 Wood Design & Building Citation Award, 2015 AIA NYS Award of Excellence, 2015 IDA “Gold” Award ve 2017 SARANY Merit Award ödüllerini aldı.

Yıllar boyunca gerçekleştirdikleri başarılı projelerle birçok ödül alan Bates Masi Architects günümüzde ağaç bazlı malzemeleri ön planda tutarak konut tasarımlarını devam ettiriyor.

SADE VE MİSTİK: GÜNEYDOĞU ASYA AĞAÇLARI önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki