Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Yalın, Karakteristik ve Anlamlı: Yeni Minimalizm

Yeni Minimalizm, temelde tıpkı Minimalizm anlayışında olduğu gibi “az”lığın çokluğunu işaret ediyor. Dağınıklığı ortadan kaldırmak, yaşamın fazlalıklarından kurtularak öz olana odaklanmak bu akımı tanımlayan unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

yalın, karakteristik ve anlamlı: yeni minimalizm
Kategori
İlham Veren Fikirler

Yeni Minimalizm, temelde tıpkı Minimalizm anlayışında olduğu gibi “az”lığın çokluğunu işaret ediyor. Dağınıklığı ortadan kaldırmak, yaşamın fazlalıklarından kurtularak öz olana odaklanmak bu akımı tanımlayan unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Minimalizm, 2021'e girerken karakteristik dokulara sahip tasarım yaklaşımlarıyla dekorasyon alanında da ilham kaynağı oluyor. Sade ve ferah yaşam alanlarının ön plana çıktığı bu akımda, yaşam alanlarımızdaki obje ve mobilyaların öyküleri önem kazanıyor.

Yeni Minimalizm, mekanlarımızın anlatmasına izin verdiğimiz öykülerdeki seçicilikle ilgili. Bu nedenle evlerimizdeki ürünlerin sahip olduğu yaşanmışlık, ürünlerin kendisi kadar önemli. Anlam ve sadeliğe önem veren bu akımda en çok dikkat çeken detay, mermer ve taş dekorların hakimiyeti…

Mermer ve taş dekorlar ile hareket kazanan mekanlarda açık tonlar tercih edilerek ferahlık ve modernlik elde ediliyor.

Yalınlığın, anlamlılığın, özgünlüğün ve uyumun ön plana çıktığı Yeni Minimalizm dekorasyon stilinde zamansız bir zarafet ortaya çıkıyor…

Yeni Minimalizm’in zamansız estetiğini elde etmek için dekorasyon notları:

  • Masa ve sehpalarda mermer dekorlar kullanarak sade ortamlara hareket kazandırabilirsiniz. Yıldız Trend kartelasında bulunan Marmo, Lagina veya Frezya gibi mermer dekorlar özgnlüğü evinize getirecek.
  • Gri ve beyaz tonlarını taş dekorlarla harmanlayarak modernin ferahlığını elde edebilirsiniz.
  • Ahşap ve taş görnümü ile canlı renkleri bir arada kullanarak mekanlarınızda doğal ve sıcak bir tarz yakalayabilirsiniz. Yıldız Trend kartelasında yer alan taş görünümlü Luna ve doğal ahşabı hissettiren Mona ile şıklığı yakalayabilirsiniz.
  • Mutfaklarınızda mermerin asaletini, ağacın sıcaklığıyla birleştirerek fark yaratabilirsiniz.
  • Mermer dekoru sayesinde doğallığın hakim olduğu yaşam alanlarınızda pirinç ve bronz objelere  yer vererek kendi stilinizi ortaya koyabilirsiniz.
  • Açık ve doğal renklerin hakim olduğu mekanlar yaratarak dingin bir atmosfer oluşturabilirsiniz.
  • Mobilya kapaklarınızda mermer dekorlara yer vererek karakteristik bir mekan ortaya çıkarabilirsiniz.
  • Yaşam alanlarınızdaki ihtiyaç dışı objeleri kaldırıp, aydınlatma ve halı gibi ufak dokunuşlarla modern ve yalın bir stil yaratabilirsiniz; unutmayın ki az çoktur.
House-Home: Ev Değil Yuva Birinci Bölüm önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki