444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

House-Home: Ev Değil Yuva Birinci Bölüm

Moderniteyle beraber sosyokültürel yaşantımızda köklü değişiklikler meydana geldi. Kendi kendine yetme kaygısı taşıyan insan, özel alanlar oluşturma ve bu özel alanlarda kendine zaman oluşturma arayışına girdi ve bu arayış her geçen dönem daha da güçlenerek devam etti. Böylece şehir yaşantısı içerisinde kendine özel alanlar yaratan insanlar, bir anlamda güven çemberlerini oluşturdular ve orayı özelleştirerek yuva ismini verdiler.

house-home: ev değil yuva birinci bölüm
Kategori
İlham Veren Fikirler

Birinci Bölüm: Yuvanızın Her Köşesi Sizi Yansıtsın

Bireye Dair

Moderniteyle beraber sosyokültürel yaşantımızda köklü değişiklikler meydana geldi. Kendi kendine yetme kaygısı taşıyan insan, özel alanlar oluşturma ve bu özel alanlarda kendine zaman oluşturma arayışına girdi ve bu arayış her geçen dönem daha da güçlenerek devam etti.  Böylece şehir yaşantısı içerisinde kendine özel alanlar yaratan insanlar, bir anlamda güven çemberlerini oluşturdular ve orayı özelleştirerek yuva ismini verdiler. 

Günü Geride Bıraktığımız Alanlar; Yuvalarımız

Evlerimiz, dışarının gürültüsünden kaçtığımız, yorgunluğumuzu geçirmek için sığındığımız bize özel alanlar. Evimizde geçirdiğimiz zaman sık sık değişkenlik gösterse de şu bir gerçek ki, bugünlerde evimizde eskiye kıyasla daha çok vakit geçiriyoruz. Dolayısıyla evlerimiz; daha sıcak ve güvende hissettiğimiz yuvalar haline dönüşmeye başladı. Bu haliyle şimdi bu yuvaları, tasarımlarımızla biraz daha kişiselleştirmeye çalışıyoruz.

Yuvanızın Her Köşesi Sizi Yansıtsın

Pandemi şartlarının ağırlaştığı bu dönem dekorasyon konusunu daha değerli hale getiriyor. Bu dönemde evlerimizde kendimize özel alanlar yaratmak şüphesiz ki bize huzur verecektir. Yaşam alanlarımıza mümkün olduğunca estetik bir görünüm kazandırmaya, kendimizden bir şeyler yansıtmaya ve evimizin her köşesini değerlendirmeye gayret göstererek, neredeyse tüm zamanımızı geçirdiğimiz evlerimize, gerçek bir yuva anlamını yükleyebiliriz. Bu uğraşlar/dekorasyona gösterdiğimiz bu ilgi, yuvalarımıza değer kattığı kadar bizi de motive edecektir.

Yuvalarınızın Dekorasyonunda Yapabileceğiniz Değişiklik Önerileri

  • Evlerinize işlevsellik yükleyin. Fazlalıklardan kurtulmak ve anlamlı olanlara yer açmak “yuva” kavramına sizi daha da yaklaştıracak.
  • Yuvanızı kişiselleştiren objeler ile huzurlu köşeler yaratabilirsiniz. Örneğin, çalışma masanızda veya konsolunuzda sevdiklerinizin içinde bulunduğu fotoğraf çerçevelerine yer verebilirsiniz.
  • Evinizde bir odayı, daha verimli ve uzun çalışabilmek için küçük bir ofis haline getirebilirsiniz. Böylece evden çalışmak bir iş olmaktan çıkıp, keyifli bir sürece dönüşebilir.
  • Evde kaldığımız süre boyunca doğada geçirdiğimiz zamana özlemimiz artıyor. Bu sebeple doğalı hissettiren öğelere yer vermek yuvalarınıza sıcaklık katacak. Ağacı hissettiren doğal dokuya sahip mobilyalar ve iç mekanlarda yeşil saksı bitkileri gibi öğeler yuvanızdaki huzurunuzu artıracak.
House-Home: Ev Değil Yuva İkinci Bölüm önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki