Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

House-Home: Ev Değil Yuva İkinci Bölüm

Gün geçtikçe toplumsal yaşam odağından uzaklaşarak bireysel yaşam şekillerini benimsemeye başladık. Kolektif hayattan bireysel hayatlara geçiş, günlük hayatımızı pek çok noktada etkiledi. Alıştığımız düzenden farklı olarak kendimize daha fazla zaman ayırmaya başladık ve bunu şehir hayatının yoğun akışına rağmen yapabildik.

house-home: ev değil yuva ikinci bölüm
Kategori
İlham Veren Fikirler

İkinci Bölüm: Yuvalarınızı fonksiyonel hale getirin.

Bireyselliğin Merkezi: Evlerimiz

Gün geçtikçe toplumsal yaşam odağından uzaklaşarak bireysel yaşam şekillerini benimsemeye başladık. Kolektif hayattan bireysel hayatlara geçiş, günlük hayatımızı pek çok noktada etkiledi. Alıştığımız düzenden farklı olarak kendimize daha fazla zaman ayırmaya başladık ve bunu şehir hayatının yoğun akışına rağmen yapabildik.

Sosyal yönümüzden tamamen vazgeçmemekle birlikte, başkalarına bağlı olmadığımızı, kaliteli zamanları yalnızca kalabalık ortamlarda geçirmek gibi bir zorunluluğun olmadığını, kendi içimize döndüğümüzde pek ala zamanı verimli kılacak şeyler olduğunu fark etmeye; daha doğrusu bunun değerini anlamaya başladık.

Bağımsızlık ve öz yeterlilik bireyin şehir içindeki manifestosu haline geldi ve evlerimiz bu manifestonun merkezi olmaya başladı.

Pandemi, Ev, Ofis: Home-Office

''Home-Office'' dijital çağ ile beraber hayatımızda yer edinmiş bir kavram. İçinde bulunduğumuz “pandemi yılı”nda ise bu kavram hiç olmadığı kadar çok öğretiye, deneyime, yoruma kapı aralıyor.

Tüm dünyanın savaştığı pandemiyle beraber bu kavram, gündelik hayatlarımızı şekillendirir bir hale geldi. Evden işlerimizi yönetebiliyor, üretebiliyor ve yaratıcı fikirlerimizi işe gitmeden de değerlendirebiliyoruz. Bu kavram evlerimizin, kendimizi en güvende hissettiğimiz yuvalarımıza dönüşmesini daha da tetikledi. Ve bu tetikleyiş sayesinde yuvalarımızın her detayına daha da çok hâkim olmaya başladık… Duvarları, zemini, perdeleri, mobilyaları, manzarası… Tüm detayları daha çok görüyor, kimi zaman yuvamıza bir dokunuş, bir yenilik arayışına giriyoruz.

Artık Ev Değil Yuva

Pandeminin bir sonucu olan karantina sürecinde uzaktan iletişim kurmaya alıştık ve evlerimiz bu iletişimi gerçekleştirdiğimiz ortamlar olmaya başladı. Karantina sürecinde neredeyse bütün sosyal hayatımızı ekranlara sığdırır olduk. Böylece hayatımızda yeri halihazırda büyük olan evimiz, hayatımızın tamamına dönüştü ve tüm evrenimizi eve sığdırmaya çalıştık. Artık ev değil yuvaya dönüşen yaşam alanlarımızı yeni yaşantımıza uygun hale getirmek için dekorasyon değişiklikleri yaptık; bunlar hem mevcut yapıyı fonksiyonelleştirmek hem de bulunduğumuz alana kendimizi yansıtmak için oldu. Körlemesine yapılan bu dekorasyon değişiklikleri kiminde işe yaradı kiminde ise çalışılan ve yaşanılan ortamın havasını bozdu. Daha rahat, şık ve fonksiyonel yaşam alanları yaratmak ise hiç zor değil, sadece ufak tefek kurallara uyarak evinizi önce yuva sonra da ofis haline dönüştürebilirsiniz.

Yuvalarınıza fonksiyonellik kazandıracak dekorasyon önerileri;

  • Home-Office sürecinde kullandığınız mobilyaları ufak tefek ekleme ve çıkarmalarla kapanır, katlanır veya kayar-katlanır hale getirebilir, mesai saati bittikten sonra ortadan kaybolacak hale getirebilirsiniz. Bu sayede koltuğunuzda oturup kahvenizi yudumlarken iş yerine daha keyifli düşüncelere dalabilirsiniz.
  • Boş duvarlara bakmaktansa çalışma masanızın yönünü cama doğru çevirerek bile günlük motivasyonunuzu yükseltebilir, güneşten maksimum seviyede faydalanabilirsiniz.
  • Masalarınızın yönünü değiştiremediğiniz durumlarda oturmaktan katılaşan kaslarınızı esnetebilir ve duvarlarınızı boyayabilirsiniz. İster tek renk ister geometrik desenle boyayacağınız duvarlar hem evinizin havasını değiştirecek hem de zoom toplantıları için güzel bir arka plan olacaktır.
  • Boş kalan diğer duvarlarınızı ise yaratıcı fikirlerle değerlendirebilirsiniz. Boydan boya ahşap bir dolaba ister kitaplarınızı ister yemek takımlarınızı yerleştirin. Fazlalıklar gözden kaybolduğunda mekânınız ferahlayacak ve size daha çok yer açılacaktır.
  • Yuvalarınızda sizin için anlam ifade etmeyen objeleri azaltmaya çalışın. Artık daha çok zamanımızı geçirdiğimiz yaşam alanlarınızda pratik çözümler geliştirmeyi deneyin.  
  • Depolama ve saklama alanlarınızı çoğaltabilirsiniz. Erzak, tekstil veya mutfak malzemeleriniz için düzenleyici dolaplar yaptırabilir, karmaşadan kurtulabilirsiniz.
  • Geniş alanları seperatörlerle bölmelere ayırarak bir odayı farklı işlevlerde kullanabilirsiniz. Örneğin yemek bölümünü yüksek bir kitaplık ile salondan ayırabilirsiniz.
  • Evinizin en önemli fonksiyonunun size huzurlu hissettirmek olduğunu unutmayın. Ağacın sıcaklığını zeminlerinizde ve mobilyalarınızda görmek sizi rahatlatacaktır. Doğayı evinize davet edin ve ağaç bazlı ürünlere evlerinizde yer açın.

İkinci Bölüm: Yuvalarınızı fonksiyonel hale getirin.

House-Home: Ev Değil Yuva
House-Home: Ev Değil Yuva
House-Home: Ev Değil Yuva önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki