Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

House-Home: Ev Değil Yuva

Artık iyiden iyiye bir yaşam tarzına dönüşen pandemi koşulları, her alanda önemli bir tartışma konusu haline geldi. Bununla birlikte modern yaşantımızda kalıcı değişiklikler varlık göstermeye başladı. Sosyal değişimi tetikleyen, kalabalıktan bireyselliğe doğru yönelen hayatlarımızda yaşanan bu değişimler, rutini doğrudan etkiledi.

house-home: ev değil yuva
Kategori
İlham Veren Fikirler

Üçüncü Bölüm: Doğayı yuvanıza taşıyın.

Sosyal Değişim: Kalabalıktan Bireyselliğe

Artık iyiden iyiye bir yaşam tarzına dönüşen pandemi koşulları, her alanda önemli bir tartışma konusu haline geldi. Bununla birlikte modern yaşantımızda kalıcı değişiklikler varlık göstermeye başladı. Sosyal değişimi tetikleyen, kalabalıktan bireyselliğe doğru yönelen hayatlarımızda yaşanan bu değişimler, rutini doğrudan etkiledi. Alıştığımız bu yeni düzen, gündelik yaşantımıza ve düşünsel süreçlerimize etki ederek bizleri bireyselleşme yolculuğuna çıkmaya teşvik etti. Böylece bireyselleşme, edebiyattan mimariye her alanda artmakta olan kültür etkileşimiyle de beraber dünya çapında bir olgu haline geldi.

Bu bireyselleşme süreci, sosyo-kültürel anlamda toplumsal değişim olgusunu da beraberinde getirdi. Kendi içimize döndüğümüz bu süreçte doğanın da iç dünyamızın bir parçası olduğu hissini anımsadık. Bireyselleşme ile beraber, insanların tek başına geçirdikleri sürede de büyük bir artış söz konusu oldu. Şehir yaşamından artakalan zamanda bireyler, evlerinin içinde ve dışında aktiviteler yapabiliyor. Diğer bir bakış açısıyla bireyler bazında, toplumdan ayrı da var olabilecekleri alanlara yönelim gerçekleşti. Tam da bu noktada yuvalarımız, en değerli alanlar haline geldi. Farklılığı, bireyselliği, doğayı, benliğimizi yansıtmak istediğimiz bu alanlarda yaşantımıza eşlik edecek öğeleri özenle seçmeye başladık.

Doğanın Yansımaları Yuvalarımızda

Yuvalarımızı, kendi estetik zevklerimizi yansıtan, kişiselleştirdiğimiz alanlar olarak görüyoruz. Evde tek başımıza geçirdiğimiz vakitteki artış, evi daha fazla benimsememize ve kişiselleştirme ihtiyacı hissetmemize neden oluyor. Yuvalarımız artık daha fazla şey söylüyor. Daha şık, kaliteli ve işlevsel yaşam alanları yaratma arzusunun yanı sıra yuvalarımızda doğanın yansımalarını da görmek istemeye başladık. Salt motivasyon anlamında değil, fizyolojik olarak da doğa ile iç içelik insan sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Siz de yuvalarınızda ufak dekorasyon düzenlemeleri ile doğayı daha çok hissedebilirsiniz.

Doğayı yuvanıza taşıyacak dekorasyon şifreleri;

  • Zemin, mobilya ve dekoratif objelerde ahşap görnüme yer verin. Ahşap etkisi huzur ve motivasyon sağlayacaktır.
  • Duvar dekorasyonunuzda natrel tonlar tercih edebilir, doğayı hatırlatan tablolar ile sade duvarlarınızı hareketlendirerek doğanın enerjisini mekanınıza getirebilirsiniz.
  • Mutfaklarınızda ahşap görnümlü dolap kapaklarına öncelik verin. Ceviz veya meşe gibi zamansız görünümler ile mutfaklarınızda doğanın dinginliğini hissederek zaman geçirebilirsiniz.
  • Doğal ahşap hissinin vereceği huzur ve mutluluk yaşantınıza eşlik etsin. Register yzeye sahip Yıldız Trend ürünlerinden Anka veya Vals ile tasarlayacağınız bir kitaplık ile yuvanıza pozitif enerjiyi taşıyabilirsiniz.
  • Hasır ve rattan sepetlerle dekorasyonunuzu tamamlayarak mekanlarınızda sıcaklığı ve doğallığı yakalayabilirsiniz.
  • Mat yzeyler ile ahşap hissinin bir arada yer verildiği mekanlarınızda açık tonlarda kilimler kullanarak natürel ve konforlu alanlar yaratabilirsiniz.
  • Şık tasarımlara sahip lambaderler yaşam alanınızda fark yaratırken, iyi bir aydınlatmanın motivasyona etkisini görebilirsiniz!

Kendi içimize döndüğümüz bu süreçte doğanın da iç dünyamızın bir parçası olduğu hissini anımsadık.

House-Home: Ev Değil Yuva
Doğal ve Dingin: Natüralizm önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki