Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Tasarımda Moda Etkisi

Tasarımda Moda EtkisiTasarım ofislerinin alanlarında uzman isimleri Abdullah Küçükoğlu ve Cenkay Çakır, tasarımda modanın etkilerini ve bu etkilerin iç mekan tasarımında kendisini nasıl belli edeceğini anlatıyorlar.

tasarımda moda etkisi
Kategori
İlham Veren Fikirler

Tasarımda Moda Etkisi

Tasarım ofislerinin alanlarında uzman isimleri Abdullah Küçükoğlu ve Cenkay Çakır, tasarımda modanın etkilerini ve bu etkilerin iç mekan tasarımında kendisini nasıl belli edeceğini anlatıyorlar.

 

Abdullah Küçükoğlu
(Prova Tasarım Ofisi/Tasarımcı)
Moda, gün geçtikçe daha fazla alana yayılıyor. Giyim endüstrisinin yanı sıra mobilya, iç mekan tasarımı, kozmetik, elektronik, otomotiv ve gıda sektörlerine kadar yayılan moda kavramının iyi bilinmesi büyük önem taşıyor. Uluslararası trendler, uluslararası moda firmaları tarafından belirleniyor. Genellikle iki yıl öncesinden yapılan çalışmaların bir ayağını da çok farklı ülkelerde yaşayan tasarımcıların desteği oluşturuyor. Serbest çalışan; Uzak Doğu’nun, Amerika’nın, Avrupa’nın değişik kentlerinde yaşayan bu kişiler sezonun hikayelerinin ortaya çıkacağı dönemlerde trend ofislerinde bir araya geliyor, bir beyin fırtınası oluşturuyorlar. Her biri yaşadığı mekandan, şehirden, ülkeden, yeme-içme kültürü gibi her türlü kriterden etkilendiği yaşam tarzlarını ortaya koyuyor. Beyin fırtınası sonunda ortaya çıkan kelimeler de o sezonun hikayelerinin temalarını oluşturuyor.
2018’in iç mekan tasarımında gözde olan modası ne diye merak ediyorsanız hemen söyleyeyim: 2017’de popüler olan açık tonların yerini toprak renkleri ve terakota malzemeler alacak gibi görünüyor. Terakota adı verilen pişmiş kil bazlı, kahverengimsi kızıl renkli, mat seramik malzemeler aslında 80’li yıllarda da oldukça modaydı. Ancak bu yıl 80’lerin aksine, iç mekan tasarımı yapılırken daha doğal ve rustik bir şekilde karşımıza çıkacaklar. Saksı ve çömleklerden yüzey kaplamalarına kadar her
şekilde kullanabileceğimiz bu malzemenin rustik yapısı ve mat renk tonları iç mekan tasarımına karakteristik bir estetik ve sıcaklık katacak. Müşteri eğilimlerine bakıldığında görsel ve doku olarak mermer ve metal yoğunluklu malzemelerin daha çok ilgi çektiği görülüyor. Ayrıca Register Emboss yüzeyli ürünlerin hem 2018 modasıyla hem de ahşabın, doğal ağaç dokusuyla uyum sağladığından geliştirilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.
Modanın belirleyicileri arasında söz sahibi olan dijitalleşmeye gelirsek… Popüler ve güncel tasarım modellerinde dijitalleşmenin yeri ve önemi çok büyük. Trend olan her bir ürün, uzun ve çeşitli tasarım dönemlerinden geçiyor. Bu bağlamda dijitalleşme sürecine ayak uydurmak tasarımda yeni trendleri yakalamayı kolaylaştırıyor. Böylelikle de vakit geçirdiğimiz ortamlarda iç mekan tasarımı konusunda her geçen gün yenilikçi ve kullanıcı memnuniyeti odaklı ürünler ortaya konulabiliyor.

Cenkay Çakır
(Cenkay Çakır Tasarım Ofisi / Tasarımcı)
Son bir yılda mobilya tasarlarken kullandığımız trendler arasında modern ve soft hatlar, fonksiyonel, kullanışlı, esprili detaylar, doğal ahşap materyaller ile mat ve pastel renkler bulunuyor. Tabii bunları tercih etmemizdeki en büyük etken, tüketici seçimleri ve beklentileri. Mobilya tasarımlarımızda; iç mekan tasarımı konusundaki isteklere, hedeflediğimiz pazarın yapısı, ihtiyaçları ve gerçeklerine uyumlu olarak yol alıyoruz. Bu süreçte tasarımcıların etkisi, kişisel yetenekleri kullanarak ihtiyaçlara ve trendlere uygun ürünler tasarlandığında ortaya çıkıyor.
Müşteri eğilimlerinin de bu trendler doğrultusunda değiştiğini gözlemliyoruz. Mermer ve metal gibi yardımcı materyallerin mobilyalarda kullanımı bugüne kadar genel bir müşteri kitlesi tarafından tercih edilmemişti. Son dönemlerde metal ve mermer görünümlü ahşap kökenli malzemelerin
yaygınlaşmasıyla bu tabu yıkılmaya başladı. Özellikle mermer görünüm dokusunda ahşap sıcaklığıyla bütünleşince daha fazla ilgi görmeye başladı diyebiliriz. Ben çalışmalarımda Register Emboss yüzeyli ürünleri çokça tercih ediyorum. Tüketiciler tarafından da doğallığı vurguladığı için
çok tercih edildiğini ve beğenildiğini söyleyebilirim.

Cenkay Çakır: ‘Geometrik ve daha çok şekilsel dijitalleşme soğuk ve sanal kalsa da mermer ve metal görünümleri karşımıza çıkarıldığında yeni
trendler yaratabiliyor.’

Tasarımda Moda Etkisi

Trendlerin Dışına Çıkabilecek Projelerle Kalıcı Olabiliyorsunuz önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki