Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Sıcak ve Samimi: Güney Amerika Ağaçları

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu ay: Aroeira do Sertao, Rose of Venezuela, Jakaranda ve Caribbean Trumpet Tree… Her kıtada ağacın izini süren yolculuğumuz Şubat ayında Güney Amerika’nın sıcak ve samimi topraklarında devam ediyor.

sıcak ve samimi: güney amerika ağaçları
Kategori
İlham Veren Fikirler

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu ay: Aroeira do Sertao, Rose of Venezuela, Jakaranda ve  Caribbean Trumpet Tree… Her kıtada ağacın izini süren yolculuğumuz Şubat ayında Güney Amerika’nın sıcak ve samimi topraklarında devam ediyor.

Doğanın şifası: Aroeira do Sertao

Şubat ayında sosyal medyamızda konuk ettiğimiz ilk ağaç, Latince’de “Astronium Urundeuva” adıyla anılan ve gören gözlere adeta bir renk cümbüşü vaat eden Aroeira do Sertao Ağacı. Kereste ağacı olarak sınıflandırılan Aroeira do Sertao, sıklıkla arıcılık faaliyetlerinde kullanılır. Aroeira do Sertao; Arjantin, Brezilya, Bolivya ve Paraguay gibi ülkelere özgü bir ağaç olarak Güney Amerika kıtasında sıklıkla gözlemlenir. Doğanın iyileştirici gücünü taşıyan Aroeira do Sertao ağacı, Brezilya’da mide rahatsızlıklarının tedavisi için yaygın olarak kullanılır. Aroeira do Sertao ağacı, bitkileri yok eden glisofat gibi maddelere karşı oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden ağacın uygun bir şekilde yetişebilmesi için çevresinde uygun şartların sağlanması gerekir. Güney Amerika kıtasının sıcak ve samimi yüzünü canlı renklerine yansıtan Aroeira do Sertao, mor ve yeşilin en güzel tonlarını bünyesinde barındırmasıyla dikkatleri üzerine çeker.

Duyguları harekete geçiren güzellik: Rose of Venezuela

Latince ismi “Brownea Grandiceps” olan ve Güney Amerika’ya özgü olan bir diğer ağaç “Rose of Venezuela” adıyla bilinir. Rose of Venezuela Güney Amerika kıtasına özgü olmasına rağmen dekoratif amaçlar doğrultusunda dünyanın dört bir yanında tercih edilir. Küçük ve yavaş büyüyen bir ağaç olan Rose of Venezuela, boyu neredeyse 6 metreye ulaşan oldukça kalın dallara sahiptir.  Gri ile kahverengi arasında bir renkte ve hafif oluklu bir gövdeye sahip olan Rose of Venezuela, sarkık yapraklara sahiptir. Ağacın yaprakları, sayıları 12 ile 18 arasında değişen, ince ve uzun, dikdörtgen veya mızrak şeklinde kıla benzeyen uzantılarla bezenmiştir. Ağacın çiçekleri ilk açtığında, sarkık yapraklarının ortası krem rengi noktalardan oluşur ve pembeyle birlikte soluk yeşil renkte olur. Çiçek olgunlaştıkça rengi de kahverengi – pembe arası bir renk alır ve en sonunda gölgeli yeşil bir forma bürünür. Brezilya, Ekvador, Honduras, Venezuela ve Kolombiya gibi ülkelerde yetişen ağacın en sevdiği sıcaklık 13 derecededir. Bu sıcaklığın altında Rose of Venezuela yetiştirilmesi oldukça zordur.

Asaletin doğadaki yansıması: Jacaranda

Dallarından sarkan mor renkteki çiçeklerin 4 santimetre uzunluğa ulaşabildiği “Jacaranda Mimosifolia” ya da bilinen adıyla Jacaranda, Güney Amerikakıtasının sıcak ve samimi kültürüne ayna tutan bir diğer ağaçtır. Egzotik ağaç türleri arasında yer alan Jacaranda, güzel kokulu anlamına gelir. Büyümek ve çiçek açmak için sıcak bir iklim isteyen Jacaranda, Güney Amerika’ya özgü olsa da Avustralya ve Güney Afrika’nın tropikal iklim görülen bazı bölgelerinde de görülebilir. Öyle ki Güney Afrika’da bulunan Pretoria şehri, etrafını saran Jacaranda ağaçları sayesinde, Jacaranda City ya da Jakarandastad olarak bilinir. Arjantin’in başkenti Buenos Aires de her yıl Ekim ayında Jacarandaların çiçek açmasıyla festival havasına bürünür. 

 

Güneş kadar sıcak: Caribbean Trumpet

 

Güney Amerika bölgesine özgü son ağacımız Surinam, Brezilya, Bolivya, Peru, Paraguay ve Arjantin gibi ülkelerde görülen, “Tabebuia Aurea” yani “Caribbean Trumpet Tree”. 8 metreye kadar uzayan bu ağacın parlak sarı renkte olan çiçekleri, yaklaşık olarak 6.5 santimetrelik çapa sahiptir. Tropikal ve subtropikal bölgelerde olağanüstü şekilde büyüyen çiçekleriyle Caribbean Trumpet Treemuhteşem ve dekoratif görüntüler oluşturur. Güney Amerika kıtasına özgü sıcak, samimi ve bir o kadar da renkli ağaçları daha yakından tanımak için Şubat ayı boyunca Yıldız Entegre’nin sosyal medya hesaplarını takip edin…

 

Yaşam Alanlarınızın Özgür Hali: Eklektik Dekorasyon Stili önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki