Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Renklerin Önemi

Ev tasarlarken renklerin gücünden ve armonisinden faydalanmak önemlidir. Renklerin ve onları yöneten farklı özelliklerin ilişkisini ve hatta bu teorilerle ilgili mevcut çalışmaların çoğunu tanımlamak, kapsamlı olduğu kadar karmaşıktır. Ev dekorasyonunda önemli olan eşyaların birbirleri ile olan uyumudur.

renklerin önemi
Kategori
İlham Veren Fikirler

Ev tasarlarken renklerin gücünden ve armonisinden faydalanmak önemlidir. Renklerin ve onları yöneten farklı özelliklerin ilişkisini ve hatta bu teorilerle ilgili mevcut çalışmaların çoğunu tanımlamak, kapsamlı olduğu kadar karmaşıktır. Ev dekorasyonunda önemli olan eşyaların birbirleri ile olan uyumudur. Bu sebeple dekorasyonda renk uyumu için; halı, duvarın rengi, mobilyalar ve aksesuarlar birbirlerini tamamlayıcıdır. Etkili bir dekorasyonda parke renkleri ile duvarda kullanılan tonlar uyumlu olmalıdır.

Renkler ve Etkileri Renkler; psikoloji, sembolizm ve hatta mistisizm ile ilişkilendirilebilir; renkler sanatsal, tarihi veya kültürel döneme göre farklı anlamlar alır. Mimarlık tarihinin tanınmış isimlerine bakıldığında Luis Barragán rengi mekânsallığı ve duyguları çağrıştıran bir unsur olarak gösterirken, Siza Vieira yüzeylerin konuştuğuna vurgu yapar. Yani renkler görünenden fazlasıdır. Mutluluğu, hüznü ve hatta sağlığı temsil edebilir. Örneğin; mavi insana güven verir, yeşil sağlığı ve doğallığı temsil eder, bu yüzden sağlık sektöründe sıkça kullanılır. Olduğundan fazla kullanılan siyah, insana karamsarlık verirken beyaz mutluluk ve enerji verir.

Zemin Rengi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Duvarlar, zeminler ve nötr tavanlarla bir ortam yaratılırsa, farklı yüzeylere belirli renkler uygulandığında farklı görsel efektler elde edilir. Örneğin, tavana daha koyu bir renk uygulandığında, daha düşük bir alan hissi oluşur; oysa tüm duvarlara aynı renk uygulanırsa, gerçekte olduğundan daha uzun bir alan algısı üretilir. Alanın yüksekliğini azaltmak veya odağı yüksekliğe çekmek isterseniz, tüm yüzeyleri yarım yükseklikte boyayarak ve daha koyu tonları üst yüzeylere taşıyarak istenilen etkiyi elde edebilirsiniz.

Duvarda ve tavanda olduğu kadar zemin için seçilen renkler de büyük önem taşır. Duvar rengi ile parke uyumu arasındaki dengeyi kurmak oldukça önemlidir. Koyu renk parkelerden Lecce, Nova, Milan gibi tercih edilen zeminlerde duvarların açık renklerde olması gerekir.

Birbiriyle Uyumlu; Renkler Açı renkli parkeler, duvar ve mobilya renklerinde daha özgür davranmanıza olanak tanıyabilir. Sıcak tonlu bir dekorasyon için, VarioClic koleksiyonundan Akasya, Serengeti, Mudanya gibi country ve bohem tarzlara uyum sağlayacak parkeler istediğiniz mekân etkisini oluşturmanıza yardımcı olabilir. Pastel renk geçişleri de bu tür dekorasyonlarda oldukça popüler yaklaşımlardan biridir.

Etkili bir dekorasyonda parke renkleri ile duvarda kullanılan tonlar uyumlu olmalıdır.

Çevik Mekanlar: Agile Spaces İkinci Bölüm önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki