Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Rengârenk Mimarinin Ortasındaki Vaha: Havana Parkları

Havana, her biri ayrı renk binaları, nostaljik hissettiren klasik arabaları, içten insanları ve eğlence anlayışı ile ziyaret edenleri cezbeden bir başkent olarak göze çarpıyor.

rengârenk mimarinin ortasındaki vaha: havana parkları
Kategori
İlham Veren Fikirler

Havana, her biri ayrı renk binaları, nostaljik hissettiren klasik arabaları, içten insanları ve eğlence anlayışı ile ziyaret edenleri cezbeden bir başkent olarak göze çarpıyor.

Uzun yıllardır hiç bozulmayan tarihi, Amerika kıtasını oldukça iyi anlatan doğal dokusu ve anlatmakla bitmeyen o muhteşem detaylar Havana’yı özel kılıyor.

Havana’nın tarihsel dokusu ve kendine has yapısı dikkat çekiyor. Şehrin popüler meydanları arasında yer alan Plaza de Armas’ın sahip olduğu muhteşem mimari, sadece Küba’ya özgü bir palmiye türü olan Royal Palm ile bezenmiş doğal görüntüsü şehre özgün bir hava katıyor.

Meydanın muhtelif yerlerine tıpkı bir inci kolye gibi kondurulmuş bu muhteşem palmiyeler, tabir yerindeyse Plaza De Armas meydanını ziyaret etmek isteyenleri ince ve zarif duruşlarıyla selamlıyorlar. Ve bu büyüleyici güzellik, ağacın izinde sürdürdüğümüz yolculuğumuzun, önemli bir kilometre taşı olarak hafızalarımızda yerini alıyor.

Royal Palm, hem şehrin hem de tüm Küba’nın ulusal ağacı olarak biliniyor. Bu karakteristik ağaç türü adaya özgü olup şehrin siluetini oluşturmak adına oldukça önemli bir görev de üstleniyor.

Şehrin rengarenk karmaşasının yanında küçük bir sakinlik arayanlar için ise Havana Parkları gerçek bir kurtarıcı. Tatlı bir esinti eşliğinde, yemyeşil ağaçların altında dinlenmek isteyenler için  Havana Parkları ziyaretçilerini büyüleyici bir manzarayla baş başa bırakıyor. 

Havana şehrinde yapabileceğiniz klasik araba turlarındaki önemli duraklardan biri olan Havana Parkları turlarında insanın dikkatini ilk olarak yaşlı ağaçlar çekiyor. Yemyeşil ağaçların küçük nehirlerle birlikte orman boyunca akışını görmek hoş bir etki yaratıyor. Şehirden birkaç kilometre uzakta bulunan bu yeşil cennet, gün boyunca yeşili seven turistlerin ve yerli halkın uğrak noktaları arasında bulunuyor.

Havana Ormanı olarak da bilinen bu devasa parkların dikkat çekici bir başka özelliği ise  yapısı gereği oldukça ilginç görünen “Banyan” ağaçlarının da olması denebilir. Bu ağacın köklerinin büyük bir bölümü toprağın üstünden görülebiliyor. İspanyol Yosun’u da dâhil olmak üzere birçok asma çeşidi bu ağaçlar üzerinde büyüyor ve çevresinden sarkıyor.

Şehrin yoğun atmosferinin getirdiği yaşantıdan bunalan yerli halk ve turistler için Havana Ormanı iyi bir kaçış noktası görevi üstleniyor. Şehrin merkezinde bulunan orman sayesinde doğayla bütünleşmek tahmin edersiniz ki insana kendini iyi hissettiriyor.

“Ağacın İzinde” süren yolculuğun devam ettiği Temmuz ayında görkemli mimarisi ve eğlence anlayışı, tropikal iklimin bir getirisi olan ve muhteşem parkların birleşimiyle oluşan  Havana Ormanı’nı ile Havana'yı daha yakından tanımak için Temmuz ayı boyunca Yıldız Entegre sosyal medya hesaplarını yakından takip etmeyi unutmayın!

Metropolün Ortasında Yeşil Bir Cennet: Hyde Park önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki