444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

ORTA AMERİKA’NIN İKONİK AĞAÇLARI

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu ay Orta Amerika’ya özgü ikonik ağaçlar olan Black Ironwood, Christmas Cherry, Guaiac Wood, Divi Divi ve Holywood ile devam ediyoruz.

orta amerika’nın ikonik ağaçları
Kategori
İlham Veren Fikirler

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu ay Orta Amerika’ya özgü ikonik ağaçlar olan Black Ironwood, Christmas Cherry, Guaiac Wood, Divi Divi ve Holywood ile devam ediyoruz.

Kuraklığa Dayanabilen Black Ironwood

Black Ironwood, Latince’de Krugiodendron Ferreum adıyla biliniyor. Ağaç; Güney Florida, Karayipler ve Güney Meksika’dan Honduras’a kadar gözlemlenebilir.

Black Ironwood, küçük yeşilimsi yapraklarıyla birlikte 5-10 metrelik bir uzunluğa ulaşabiliyor. Olgunlaştığında morumsu kırmızıya dönüşen meyvelere sahip olan Black Ironwood ağacına kuraklığa dayanabilen yapısı sayesinde park ve bahçelerde yaygın olarak rastlanabilir.

Kendi Kendine Yeten Christmas Cherry

Latince ismi Eugenia Pseudopsidium olan ve Orta Amerika bölgesinde Christmas Cherry, Myrtaceae ailesine ait olan bir çalı türüdür. Amerika, Virgin Adaları ve Porto Riko gibi ülkelere özgü olan ağaç, kendi kendine yeten bir büyüme formuna sahiptir.

Basit ve geniş yapraklara sahip olan Christmas Cherry ağacı, ışık enerjisini kullanarak besin sentezleyebiliyor ve 14 metre uzunluğa kadar büyüyebiliyor.

Jamaika’nın Çiçeği Guaiac Wood

Zygophyllaceae ağaç ailesine ait bir tür olan Guaiac Wood ağacının Latince’de karşılığı Guaiacum Officinale olarak geçiyor. Guiaiac Wood, Karayip bölgesine ve Güney Amerika’nın kuzey sahillerine özgü bir ağaç türüdür.

10 metreye kadar uzayabilen ve yavaş büyüyen Guaiac Wood, yıl boyunca yeşil kalabilen yapraklara sahiptir. Jamaika’nın ulusal çiçeği olarak bilinen Guiac Wood, parlak ve güzel görünümlü renkli çiçekleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Alize Rüzgarlarının Gölgesinde Divi Divi

Latince ismi Libidibia Coriaria olan Divi Divi Karayip, Meksika ve Orta Amerika’ya özgü ağaçlardandır. Divi divi ağacının uzunluğu nadiren 9 metreyi bulmaktadır. Ağacın büyümesi sık sık maruz kaldığı Alize Rüzgarları tarafından kısıtlanmaktadır.

Libidibia sınıfının oldukça bilinen bir türü olan Divi Divi, Karayip Denizi'nin güneyinde ve Venezuela'nın kuzeyinde yer alan bir ada olan Curaçao’nun ulusal ağacıdır. Ağaç aynı zamanda Aruba’da oldukça yaygın ve popülerdir.

Tehdit Altında bir ağaç: Holywood

Zygophyllaceae ailesine mensup olan Holywood. Latince ismi Guaiacum Sanctum olan ağaç Meksika’dan Orta Amerika’ya, Karayipler’den Güney Amerika’ya uzanan bir bölgeye özgüdür.

Yavaş büyüyen bir ağaç olan Holywood’un uzunluğu 7 metreye kadar ulaşabiliyor. Ağaç kendi doğal bölgesinin menzili içinde yaprak dökmeyen bir ağaç olarak tanınıyor.

Bahamalar’ın ulusal ağacı olarak da bilinen Holywood ağacı, kendi bölgesindeki habitat kaybı nedeniyle tehdit altındadır.

MADAGASKAR AĞAÇLARI önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki