Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

MADAGASKAR AĞAÇLARI

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimize bu ay Madagaskar’a özgü ağaçlar olan Bois De Fer Tree, Indian Rosewood, Leptolaena Multiflora ve Weinmannia Rutenbergii ile devam ediyoruz.

madagaskar ağaçları
Kategori
İlham Veren Fikirler


Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimize bu ay Madagaskar’a özgü ağaçlar olan Bois De Fer Tree, Indian Rosewood, Leptolaena Multiflora ve Weinmannia Rutenbergii ile devam ediyoruz.

Sağlam ve Sert: Bois De Fer

Latince ismi Humbertia Madagascariensis olan ağaç Fransızca kökenli Bois De Fer adıyla biliniyor. Güneydoğu Madagaskar bölgesine özgü bir ağaç olan Bois De Fer, yıl boyunca yeşil kalabilen ve yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür. Bois De Fer 600 metrelik rakımlarda görülebilen ağaç oldukça sert ve sağlam yapısıyla da biliniyor.

30 metreye kadar uzayabilen ağaç, düz ve silindirik bir gövdeye sahiptir. Tüysüz ve kısa saplı yapraklara sahip ağacın bu yaprakları 10 santimetrelik bir uzunluğa erişebiliyor. Küçük çiçeklere ve kahverengi etli meyvelere sahip olan Bois De Fer Madagaskar genelinde sıklıkla görülüyor.

Düşük Rakımlı Indian Rosewood

Fabaceae ağaç ailesine ait bir tür olan Indian Rosewood ağacının Latince’de karşılığı Dalbergia Latifolia. Madagaskar’ın alçak rakımlı bölgelerine özgü olan Indian Rosewood, 40 metrelik bir yüksekliğe ulaşabiliyor.

Yıl boyunca yeşil kalabilen ve yaprak dökmeyen ağaç, sağlam ve dayanıklıdır. Ağaç çürümeye ve böceklere karşı da oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Indian Rosewood güçlü ve sağlam bir gövdeye sahip olsa da yavaş büyüyen bir ağaç olarak da bilinir.

Geleneksel Tıbbın Mucizesi Leptolaena Multiflora

Sarcolaenaceae ağaç ailesine ait bir tür olan Leptolaena Multiflora Madagaskar’a özgü bir ağaçtır. Madagaskar’ın doğu kıyısı boyunca nispeten dar bir bölgede görülen ağaca iç kesimlerde daha az rastlanmaktadır.

Ağacın kaynatılan kabuğu geleneksel tıpta sarılık ve anemi tedavilerinde kullanılmıştır. 20-25 metrelik bir uzunluğa ulaşabilen Leptolaena Multifloran ortalama bir boyuta sahiptir. Leptolaena Multiflora’nın yaprakları sade ve hafif tüylü bir yapıya sahiptir. 3-8 santimetrelik bir uzunluğa ulaşabilen ağacın yaprakları eliptik bir şekle sahiptir.

Esnek Weinmannia Rutenbergii

Cunoniaceae ağaç ailesinin bir türü olan Weinmannia rutenbergii Madagaskar’a özgü olan ağaç türlerinden bir tanesidir. Deniz seviyesinden zirve noktalara kadar görülebilen ağaç oldukça geniş ve yaygın bir dağılıma sahiptir. Ağaç, tür olarak yüksek rakımlarda küçük yapraklı çalı benzeri özellik gösterir.

ANADOLU AĞAÇLARI önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki