444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

MİLYARLARIN AKCİĞERLERİ: ÇİN AĞAÇLARI

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu ay: Lychee Tree, Hopea Tree, Burretiodendron Hsienmu ve Adina Tree ağaçları yer alıyor.

milyarların akciğerleri: çin ağaçları
Kategori
İlham Veren Fikirler

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu ay: Lychee Tree, Hopea Tree, Burretiodendron Hsienmu ve Adina Tree ağaçları yer alıyor. Her kıtada ağacın izinde yolculuğumuz haziran ayında Asya kıtasının en büyük ve en önemli ülkelerinden Çin’de devam ediyor.

Kırmızı Meyveli Lychee Tree

Sosyal medya hesaplarımızda bu ay konuk ettiğimiz Lychee Tree, Latince’de Lychee Longan adıyla biliniyor. 15-20 metre uzunluğa ulaşabilen ve dört mevsim yeşil kalabilen Lychee Tree küçük ve kırmızı bir meyveye de sahiptir.

Çin’in güneyinde yetişen bu ağacın meyvesi geçmişte kral meyvesi olarak da anılmış ve halktan vergi olarak toplanmıştır. C vitamini olarak oldukça zengin olduğu bilinen bu meyve günümüzün Asya mutfağında kendine önemli bir yer edinmiştir.

Tedavi Edici Hopea Tree

Latince ismi Hopea Odorata olan ve Çin’de sıklıkla görülebilen Hopea Tree, 45 metreye kadar uzayabilen büyük ve heybetli bir ağaçtır. Hopea Tree, deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan yükseltilerde ve nehir kenarlarında büyür.

Hopea Tree ağacından alınan reçine, yaralara uygulanarak tedavi amaçlı kullanılabiliyor. Ağacın kabuğu da ishal ve diş etlerinin tedavisi için kullanılır.

Hopea Tree, gölgelik alanlar oluşturması açısından ve bozuk arazilerde bile dikime uygun olması sebebiyle büyük projelerin yeşil alanlarında tercih ediliyor.

Sert ve Dayanıklı Burretiodendron Hsienmu

Malvaceae ağaç ailesine ait bir tür olan Burretiodendron Hsienmu ağacı, Çin ve Vietnam gibi ülkelerde görülür.

Oldukça güçlü, sert ve dayanıklı bir ağaç olan Burretiodendron Hsienmu üzerinden bulunduğu toprağı uzun süre termit istilasından korumasıyla da tanınıyor. Oldukça güçlü ve sert yapısına rağmen ağaç, habitat kaybı nedeniyle geleceği tehlikeye giren türler arasında yer alıyor.

Çalı Formlu Adina Tree

Çin’e özgü son ağacımız Rubiaceae ailesine mensup alan Adina Tree. Doğu ve Güneydoğu Asya bölgesine özgü bir ağaç türü olan Adina Tree, çalı formuna sahip olan küçük ağaç türlerindendir.

Adina Tree, ayrı olarak dikkat çeken çiçeklere sahip olmasa da birlikte açtıkları zaman dikkat çeken bir görüntü oluştururlar.

TRANSITIONAL DEKORASYON STİLİ: ZITLARIN UYUMU önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki