Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

KURAK TOPRAKLARIN HEDİYESİ: AVUSTRALYA AĞAÇLARI

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu ay: Waddy Wood, Beyaz Orkide, Gidgee, Snakewood Tree ve Lancewood Tree yer alıyor.

kurak toprakların hediyesi: avustralya ağaçları
Kategori
İlham Veren Fikirler


Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu ay: Waddy Wood, Beyaz Orkide, Gidgee, Snakewood Tree ve Lancewood Tree yer alıyor. Her kıtada ağacın izinde yolculuğumuz nisan ayında Avustralya kıtasında devam ediyor.

İğne Yapraklı Waddy Wood

Sosyal medya hesaplarımızda bu ay konuk ettiğimiz ilk ağaç Waddy Wood, Latince’de “Acacia Peuce” adıyla biliniyor. Orta Avustralya bölgesine ait özel bir tür olan bu ağaç, Avustralya’nın farklı bölgelerinde bulunan yerel halk tarafından Aratara, Kurriyapiri ve Arripar isimleriyle de biliyor. Waddy Wood, 15 ila 18 metreye kadar uzayabilir. Ayrıca, kısa ve yatay dalları, kuru havaya adapte olmasını sağlayan iğne yapraklara sahiptir. 

Süs Bitkisi Beyaz Orkide

Latince ismi “Bauhinia Acuminata” olan ve Avustralya bölgesinde görülen ağaç Beyaz Orkide adıyla bilinir. 2-3 metre uzunluğa ulaşabilen bu kısa ağaç, 6 ila 15 santimetre uzunluğunda geniş ve beyaz yapraklara sahiptir. Beyaz orkide, süs bitkisi olarak tropik bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir ve yerel bir tıbbi ilaç olarak da kullanılır. 

Dallı Budaklı Gidgee

Latince ismiyle “Acacia Cambagei” ve şimdiki ismiyle Gidgee olarak bilinen ağaç, Avustralya’ya özgüdür. 12 metreye kadar uzayabilen ağaç, geniş ormanlık alanlar oluşturabilir. Sert ve koyu kahverengi bir kabuğu olan Gidgee, budaklı bir görünüme sahiptir. Bu görünüşünün yanında zaman zaman etrafına yaydığı hoş olmayan kokusuyla da bilinir.

Yağmurun ardından Snakewood

“Acacia Xiphophylla” ya da bilinen adıyla Snakewood Tree, Batı Avustralya bölgesine ait özel bir ağaç türüdür. Bu ağaç Avustralya’da yaşayan bazı yerel halklar tarafından Marrawa, Puluru ve Pukarti isimleriyle de bilinir. Oldukça gür büyüyen Snakewood, 7 metreye kadar uzayabilir ve 8 metreye kadar genişleyebilir. Yağmur yağdıktan kısa bir süre sonra çiçek açan ağacın çiçekleri ocak-mayıs ve ağustos-eylül ayları arasında toplanabiliyor.

Sarı Çiçekli Lancewood Tree

Avustralya bölgesine özgü ağacımız Latince’de “Acacia Shirleyi” adıyla da bilinen Lancewood Tree. 15 metre uzunluğa ulaşabilen ağaç, koyu gri veya siyah renkte kabuğa ve mavi-gri yapraklara sahip.  Ağacın sarı renkteki çiçekleri mart-temmuz ayları arasında açıyor.

Avustralya kıtasının ağaçlarını daha yakından tanımak için nisan ayı boyunca Yıldız Entegre sosyal medya hesaplarını yakından takip etmeyi unutmayın.

AĞACIN İZİNDE MİMAR: JEAN NOUVEL önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki