444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Eşsiz Kırmızı Çiçekleri İle Southern Rata Ağacı

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu hafta: Southern Rata ağacıHer Kıtada Ağacın İzinde yolculuğumuza devam ederken, Okyanusya kıtasının sahip olduğu eşsiz doğal güzelliklerini keşfetmeyi sürdürüyoruz.

eşsiz kırmızı çiçekleri ile southern rata ağacı
Kategori
İlham Veren Fikirler

Her kıtada ağacın izinde özel blog içeriklerimizde bu hafta: Southern Rata ağacı

Her Kıtada Ağacın İzinde yolculuğumuza devam ederken, Okyanusya kıtasının sahip olduğu eşsiz doğal güzelliklerini keşfetmeyi sürdürüyoruz. Kıtanın güzel ülkesi Yeni Zelanda’ya ait bir ağaç türü olan Southern Rata ile Okyanusya kıtasında ağacın izinde olmanın tadını çıkarıyoruz.

Boyu 15 metrenin, çapı ise 1 metrenin üzerine çıkabilen southern rata isimli ağaç, yaz aylarında açan kırmızı renkteki eşsiz çiçekleriyle oldukça dikkat çekiyor. Aynı aileden geldiği ağaç türlerine kıyasla nadiren epifit (asalak) olmayan konuk bitki halinde büyüyor.

Latince ismi metrosideros umbellata olarak geçen southern rata ağacı, Akdeniz iklimine sahip olan yerlerde yetişiyor. Kırmızının oldukça canlı tonlarını taşıyan southern rata ağacı, parlak ve yeşil yapraklarıyla doğanın dinamik renk paletini taşıyor. Anavatanının Okyanusya kıtası olması sebebiyle bahar aylarında çiçeklenmeye başlayan southern rata ağacı, yaz aylarının sonlarına kadar çiçek açmayı sürdürüyor. Southern rata ağacının sahip olduğu bu eşsiz çiçekler bir resim fırçasını andırıyor.

Southern rata ağacının yaprak ve dallarının verdiği enerji, insanda dokunma isteği uyandırıyor. Özellikle genç dönemindeyken ağacın yaprak ve dalları ipeksi bir dokunuşa da sahip. Rata ağaç çeşitleri arasında olan southern rata, Yeni Zelanda’da en yaygın rata çeşidi.

Kırmızı parlak renginden dolayı southern rata ağacı Yeni Zelanda bölgesinde yerel yılbaşı ağacı olarak nitelendiriliyor. Özellikle Noel döneminde, southern rata ağacı süslenerek çam ağacı yerine kullanılıyor ve oldukça renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

Henüz genç bir fidanken yılda ortalama 15 cm büyüme istatistiğine sahip olan southern ratanın büyüme oranı yaşlandıkça yavaşlıyor. Yeni Zelanda’nın geneline baktığımızda 100 yaşın üzerinde southern rata ağacına sıklıkla rastlayabiliriz. Büyümesi ve gelişmesi için doğru şartlar oluşturulduğunda southern rata ağacının 1000 yıla kadar da yaşayabileceği söyleniyor.

Okyanusya Kıtasının Özel Ağaçlarından Hakeke önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki