Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Antik Mısır Esintisi Yaşam Alanlarına Taşınıyor

Aklımızda her zaman piramitleri ve çöl iklimiyle yer eden Mısır aslında yaşam alanlarımızı süsleyen ve bu alanlara değer katan bir dekorasyon önerisi için ilham taşıyor.

antik mısır esintisi yaşam alanlarına taşınıyor
Kategori
İlham Veren Fikirler

Aklımızda her zaman piramitleri ve çöl iklimiyle yer eden Mısır aslında yaşam alanlarımızı süsleyen ve bu alanlara değer katan bir dekorasyon önerisi için ilham taşıyor. Antik Mısır dekorasyonu ile edilen evler şıklık ve estetik konusunda bir adım öne geçmeyi ihmal etmiyor.

Geçmişten günümüze yapılan kazılarda Antik Mısır dekorasyonu hakkında bize işaretler sunan bulgular arasında ön plana çıkan en önemli detay ahşap! Ahşabın şıklığını geçmiş dönemlerde de kullanan ve yaşam alanlarına taşıyan Mısır halkı, çağlar öncesinden günümüzde bizlere dekorasyon için çok değerli bilgiler aktarmışlar.

Ticaret yolları üzerinde bulunan Mısır’da halkın takas yoluyla eline geçen ahşabın, onların elinde bir sanata dönüşmesi ve ahşap işlemeciliği konusunda kendilerini geliştirerek yaşam alanlarına girmesiyle; Mısır dekorasyonunda farklı bir hava gözümüze çarpmaya devam ediyor. Hatta bu dönemde ahşabı işleyen Mısır halkı “Tahta Çivi Yöntemi” diye adlandırılan, ahşaptan birbiri içine geçen bağlantıların yapıldığı bir yöntemi geliştirmişler.

Günümüzde ise Antik Mısır dekorasyonu fikirlerini evlere yansıtmak mümkün. Geçmişten günümüze aktarılan “Kakma İşçiliği” ile hala eşyalar ve dekorasyon malzemeleri tasarlanıyor. Fildişi gibi malzemelerin ahşapla beraber kullanıldığı tasarımlar evinizde gizemli ve mistik bir hava yaratırken, tasarım anlamında yaşam alanlarına bambaşka bir estetik boyut katıyor.

Mısır halkının dekorasyon yaklaşımında, farklı tarzı yakaladığı bir başka konu da eşyalarda hayvan figürlerinin kullanılması. Neo-klasik dönemde hayata geçen tasarımlar Antik Mısır’a bir saygı duruşu olarak fark yaratmıştır. Günümüzde de yaşam alanlarında mistik ve egzotik bir hava yakalamak için kullanılabilecek dekorasyon önerileri arasında hayvan figürlerinin kullanıldığı eşyalar tercih edilebilir.

Siz de evinizde egzotik ve gizemli bir hava yakalamak adına Mısır’ın gizemli ve estetik tarihine, dekorasyon önerileriniz arasında yer verebilirsiniz.

Gri Detaylar Fark Yaratsın önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki