444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

AĞACIN İZİNDE MİMAR: YVONNE FARRELL ve SHELLEY MCNAMARA

Hümanist ve Dürüst Mimari: Yvonne Farrell ve Shelley McNamara Mimari yaklaşımlarında, binanın ait olduğu “yerin” kültürü ve bağlamıyla ilişki kuran; o kentin dokusuna en uygun yapılar tasarlayıp inşa eden Dublin merkezli Grafton Architects'in kurucu ortakları Yvonne Farrell ve Shelley McNamara araştırmacı yönleri sayesinde edindikleri derin mekan anlayışıyla bir yandan güncel ve modern olmayı başarıyorlar.

ağacın izinde mimar: yvonne farrell ve shelley mcnamara
Kategori
İlham Veren Fikirler

Hümanist ve Dürüst Mimari: Yvonne Farrell ve Shelley McNamara

 

Mimari yaklaşımlarında, binanın ait olduğu “yerin” kültürü ve bağlamıyla ilişki kuran; o kentin dokusuna en uygun yapılar tasarlayıp inşa eden Dublin merkezli Grafton Architects'in kurucu ortakları Yvonne Farrell ve Shelley McNamara araştırmacı yönleri sayesinde edindikleri derin mekan anlayışıyla bir yandan güncel ve modern olmayı başarıyorlar.

1978'de Dublin'de kurulan Grafton Architects, geçen yılın sonunda 2020 RIBA Kraliyet Altın Madalyası ödülünün de sahibi olmuştu.  Milano'daki Universita Luigi Bocconi ile Yılın Dünya Binası (2008) Peru'daki UTEC Lima Üniversite Kampüsü ile RIBA (2008) ile ödüllendirilirken, Limerick Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Kampüsü ile Stirling Ödülü'ne (2013) aday gösterilmişti.  North King Street Housing (Dublin, İrlanda 2000); İrlanda Kent Enstitüsü, University College Dublin (Dublin, İrlanda 2002); Loreto Community School (Milford, İrlanda 2006); Maliye Bakanlığı Ofisleri (Dublin, İrlanda 2009) ve Limerick Üniversitesi Tıp Fakültesi (Limerick, İrlanda 2012) de diğer önemli projeleri arasında.

 

Dublin Üniversite Üniversitesi (UCD) Mimarlık Okulu’nda öğrencilik yıllarında tanışan Yvonne Farrell (1951) ve Shelley McNamara (1952), öğrencilikleri sırasında da kurumun önceden var olan düşünce ve kültürüne meydan okuyan mimarlar ile çalışma fırsatı bulmuşlar. 1976’da mezun olduktan sonra,  UCD’de mimarlık eğitimine de katkıda bulunmak da meslek hayatlarının bir parçası olur.  “Mimarlık öğretimi, bizim için her zaman paralel bir gerçeklik olmuştur” diyor Farrell, “bu deneyimimizi damıtmanın ve onu diğer kültürlere aktarmaya çalışmanın bir yolu.”

 

 Doğal ışığın bir binanın derinliklerine nüfuz etmesine ve hareketlendirmesine izin veren mimari yapılarında,  çatı pencerelerinden veya üst kat pencerelerinden gelen ışık akışları iç mekanlara sıcaklık ve görsel cazibe katıyor; sakinlerin mekan içindeki hareketini kolayca yönlendirmelerine yardımcı olurken; dış ve iç arasındaki bağlantıyı da sağlıyor.

İnsan ölçeğini korumak yüksek ve geniş binalarda samimi ortamlar elde etmek için orana hakim olan Farrel ve McNamara, Solstice Arts Center’da (Navan, İrlanda 2007) konturlu bir tiyatro sahnesiyle seyirciler ve sanatçılar arasında fiziksel bir yakınlık yaratmış. Açık alanların, pencerelerin, cam perde duvarların ve açık tavanların cömert yerleştirilmesi, doğal ışığın odalardan geçerek filtrelenmesine izin veriyor, büyük ve küçük alanlarda ışık vurguları yaratıyor.

Yalın, Karakteristik ve Anlamlı: Yeni Minimalizm önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki