Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

AĞACIN İZİNDE MİMAR: DORTE MANDRUP

Ağacın izinde mimarları anlattığımız blogumuzda bu ay Dorte Mandrup’ı inceliyoruz.

ağacın izinde mimar: dorte mandrup
Kategori
İlham Veren Fikirler

Ağacın izinde mimarları anlattığımız blogumuzda bu ay Dorte Mandrup’ı inceliyoruz. 28 Temmuz 1961 yılında Aarhus Danimarka'da doğan Mandrup, üniversiteye başlarken tıp bölümünü tercih etse de sonrasında bu bölümü yarıda bırakarak mimarlığa yöneliyor. Heykel ve seramik alanlarında da okumuş olan mimarın eğitim geçmişi sahip olduğu stüdyonun metodlarına da yansımış durumda.  Danimarka’da bulunan Aarhus School of Architecture’dan 1991 yılında mezun olan Dorte Mandrup, mezuniyetinden 8 yıl sonra Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da mimari tasarım stüdyosu kuruyor.

Dorte Mandrup, insanların kendilerini rahat hissedeceği dönüşüm projeleri, kültür, eğitim ve ticari olmak üzere çeşitli tipolojilerde yapılar tasarlıyor.

Dorte Mandrup, hazırladığı projelerle 2001 yılından itibaren birçok ödül kazandı. 2001 Danish Wood Award, 2007 The Nykredit Architecture Prize, 2016 Swedish Timber Prize ve 2017 Breeam Building of the year of Sweden Green Building Awards bu ödüllerden bazılarıdır.

Ağaç Bazlı Ürün Kullanımı ile Dikkat Çeken Projeleri

Read Nest

Danimarka’nın Kuzey Sjælland bölgesinde yer alan yapı, özel bir tatil evi niteliğinde. Yaklaşık olarak 10 m2’lik bir alana sahip olan Read Nest, küçük bir kutuyu andırıyor. Sahibinin en ideal koşullarda çalışması ya da dinlenerek rahatlaması düşüncesinden yola çıkarak inşa edilmiştir.

2008 yılında tamamlanan projede, iç mekanda huş ağacından elde edilen cilalı kontrplaklar, cephede ise thuja (mazı) ağacı kullanılmıştır.

Råå Preschool

Yapı, İsveç’in eski bir balıkçı kasabası olan Råå’da inşa edilmiştir. Köydeki yoğun yerleşimin bir yorumu olarak tasarlanan yapının karakteristik kütlesi, deniz ve peyzaj manzarasını da dahil ederek iç mekan atmosferini şekillendirir. Çocukların yıl boyunca güneş ışığından en iyi şekilde yararlanabilmeleri için özel olarak tasarlanmıştır. 

2013 yılında tamamlanan yapı, 2014 yılında Skåne Architecture Prize tarafından “Best Building of the Year” ve 2015 yılında German Design Council tarafından “Architecture – Public with Distinction” ödüllerine layık görüldü.

Yıllar boyunca gerçekleştirdiği başarılı tasarımları sayesinde UNESCO ile ilgili projelere de sahip olan Dorte Mandrup, günümüzde ağaç bazlı malzemeleri ön planda tuttuğu tasarımlar çalışmaya devam ediyor.

KURAK TOPRAKLARIN HEDİYESİ: AVUSTRALYA AĞAÇLARI önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki