Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Sakin, Rahat Ve Şık: Zen Felsefesi

Zen Felsefesi her geçen gün daha popüler hale geliyor ve iç mimari alanında da bunun yansımaları giderek artıyor.

sakin, rahat ve şık: zen felsefesi
Kategori
İlham Veren Fikirler

Zen Felsefesi her geçen gün daha popüler hale geliyor ve iç mimari alanında da bunun yansımaları giderek artıyor. Sade, basit dokunuşlarla şıklığı yakalayan ve huzurlu bir yaşam alanı sunan Zen Felsefesinden ilham alan mimari dekorasyonlara artık çok daha sık rastlıyoruz.

Zen kelimesi Japonca meditasyon anlamına geliyor. Gereksiz eşya kullanımından ve kalabalık dekorasyondan uzak durmanın temelinde yer aldığı bu yaklaşım; günümüz insanına hayatın farkında olmayı, dengeli bir hayat anlayışını ve pozitif enerjiyi hayatın merkezine almayı önerir.

Zen felsefesinden ilham alarak yaratılan Zen stili dekorasyon, yaşam alanlarında uygulanırken öncelikli tercih toprak grubu renkler olmalı. Doğanın sakinliğini ve zarafetini yaşam alanlarına taşımayı amaçlayan bu tercihle sakin ve huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Kullanılan az sayıdaki eşyanın birbiriyle ve ruhunuzla uyumunu esas alan Zen stili dekorasyon uygulanmış bir mekan yaratmak istiyorsanız zemin, duvar ve eşyalarınızda birbiriyle uyumlu ve yakın renk tonlarını tercih etmelisiniz. Açık renk parkeler Zen prensipleri için oldukça uygun olmakla beraber, duvar ve mobilyalarda da yakın tonlarda tercihlerle bu sadeliği korumak önemli. Unutmayın, Zen felsefesi sizi yoran düşüncelerden uzaklaşmayı esas almaktadır ve yaşam alanınızda da sizi yoracak eşyalardan kurtulmanız gerekmektedir. Yaşamın her anı dolu olarak yaşanmalı ve eşyaların bu anları bölmesine izin vermemek; Zen stili dekorasyon yaklaşımının önemli bir noktasıdır.

 

Japon Minimalizmi İle Tanışın önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki