Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Pritzker ile Ağacın İzinde

1979’dan bu yana verilen Pritzker Ödülleri, dünyanın en saygın mimari ödülleri arasında yer alıyor.

pritzker ile ağacın izinde
Kategori
İlham Veren Fikirler


1979’dan bu yana verilen Pritzker Ödülleri, dünyanın en saygın mimari ödülleri arasında yer alıyor. Hayata geçmiş projelere verilmesi ile alanındaki diğer birçok ödülden ayrılan Pritzker Ödüllerini kazanmış eserlerin arasında tüm dünyanın yakından tanıdığı isimlerden Zaha Hadid, Sir Norman Foster, Tadao Ando, Renzo Piano, Ieoh Min Pei yer alıyor.

Yaşam boyu başarıları ödüllendirilen mimarların Pritzker ödülü almaya layık görülmelerinde öne çıkan eserleri elbette dünya çapında dikkat çekiyor. Ancak mimariye damgasını vuran bu isimler, üretkenlikleri, mesleklerine kattıkları değer ve yeni bakış açılarıyla fark yaratan isimler arasından seçiliyorlar.

1979’dan bu yana kazanılan ödüllerin bir diğer özelliği de sadece gösterişli ve anıtsal eserler olması değil; son derece küçük ve günlük yaşamın içerisinde kendisine yer bulmuş eserleri de üretmekten geri durmayan mimarlara ait olmaları. Dolayısıyla Pritzker ödülü, gösteriş ve büyüklükten öte; mesleğine ve estetik anlayışlara değer katan özel kişilere verilmekte ve bu özelliği doğrultusunda da kendisini farklı bir noktaya taşımakta.

Barcelona’da faaliyet gösteren OMBI Architecture’ın kurucusu mimar ve animasyoncu Andrea Stinga’nın hayata geçirdiği “My First Pritzker” adlı çalışma, bu ödüle layık görülmüş mimarların birer eserini ahşap modellerde bizlere sunuyor. Biz de “Ayın Şehri Barselona” demişken; ağacın izinde olan bu çalışma aracılığıyla mimariye dair fark yaratan ödüllü isimleri, Barselonalı genç bir mimarın gözünden sizlere aktarmak istedik.

MY FIRST PRITZKER from Andrea Stinga on Vimeo.

Mimar Ve Tasarımcılardan I Saloni Milano Mobilya Fuarı'na Dair önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki