Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Pekin’in Ağaç Varlığı

Pekin şehri, nüfus yoğunluğu ve gelişmiş sanayisinden dolayı hava kirliliği ile anılsa da içinde bulundurduğu ağaç türleri ve orman yapılarıyla oldukça zengin bir bitki örtüsüne de ev sahipliği yapıyor.

pekin’in ağaç varlığı
Kategori
İlham Veren Fikirler

Pekin şehri, nüfus yoğunluğu ve gelişmiş sanayisinden dolayı hava kirliliği ile anılsa da içinde bulundurduğu ağaç türleri ve orman yapılarıyla oldukça zengin bir bitki örtüsüne de ev sahipliği yapıyor. Pekin, geniş yapraklı bir ormanlık alan içerisinde konumlanmış olsa da yıllara dayanan aşırı ağaç kesimi sonucunda orman sayısında ciddi bir düşüş izlendi. Ancak bugün bile Pekin’in merkez bölgesinde kırk binden fazla ağacın yüz yıldan daha yaşlı olduğu belirlendi. Bazı ağaçların bin yıldan daha yaşlı olduğu da kayıtlara geçti. Bu sebepten ötürü Pekin'deki ağaç türleri konusunda ağırlıklı olarak yaşlı ağaçların incelenebileceği de göze çarpmaktadır.

Belediye Orman Bürosunca Pekin’de meyve ağacı yetiştiriciliği teşvik ediliyor. 1990 yılında yapılan çalışmaya göre Pekin’de meyve ağaçları şehirdeki tüm alanlardaki ağaçların %17’sinden fazlasını oluşturuyor. Şehrin tek katlı konut bölgesinde ise bu sayı %23’e hatta bazı bölgelerde %42’ye kadar çıkabiliyor. Şehrin merkez bölgesinde 40’tan fazla meyve çeşidi yetiştiriliyor.

Pekin'deki ağaç türleri arasından yaşlı ve eski olanlar saray ve tapınak bahçelerinde, parklarında yoğunlaşmıştır. Çin Ardıçları, Doğu Mazıları ve Çin Çamları özellikle yıllara dayanan uzun ömürlü ağaçlar olarak görülüyor.

Çin şehirlerindeki tüm mülkler halka açıktır, bu nedenle kamusal ve özel yeşil alan arasında bir ayrım yoktur.  Ancak özel arazi mülkiyeti eksikliği yeşil alanların bakımı ve onlara gösterilen ilgi konusunda insanların davranışlarını olumsuz yönde etkilemiyor. Yerel halk yeşil alanlara kendi bahçeleriymiş gibi özen gösteriyor.

Resmi olmayan düzenlemelere göre bir binadan daha uzun boya sahip olan ya da yüz yıldan daha yaşlı olan bir ağacın kesilmesi veya yer değiştirmesi için Pekin Orman Bürosu’nun onayı ve Pekin Peyzaj ve Bahçe Enstitüsü tarafından evrak tebliğ edilmesi gerekiyor.

Çin kentlerinde ağaçlara ve yeşil alanlara bu kadar değer verilmesi gelecek için duydukları kaygının bir göstergesi, dünyaya bu alanda örnek bir uygulamadır.

2019 Milano Tasarım Haftası’ndan Notlar önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki