Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

KUZEY AMERİKA AĞAÇLARI

Her kıtada ağacın izinde blog serimize Kuzey Amerika ağaçları Pinus Longaeva, False Mastik, Kum çamı ve Virjinya meşesi ile devam ediyoruz.

kuzey amerika ağaçları
Kategori
İlham Veren Fikirler

Her kıtada ağacın izinde blog serimize Kuzey Amerika ağaçları Pinus Longaeva, False Mastik, Kum çamı ve Virjinya meşesi ile devam ediyoruz.  

Dünya Tarihine Tanık Olmuş Pinus Longaeva  

Pinus Longaeva, bir diğer adıyla Bristlecone çamı, en yoğun şekilde Kuzey Amerika’da Kaliforniya, Utah ve Nevada’nın yüksek dağlarında yer alır. Boyu fazla uzamayan 5-15 metre aralığındaki Pinus Longaeva, dünyanın yaprakları en uzun süre yeşil kalabilen ağaçları arasındadır; hatta bazı Pinus Longaeva'ların 45 yıla kadar yeşil kalabildiği belirtiliyor.  Pinus Longaeva, en uzun süre yaşayan ağaç türlerinden biri olarak da biliniyor. Dünyanın 4852 yaşındaki bilinen en yaşlı ikinci ağacı olan Methuselah ağacı bu türün içinde yer almaktadır. Kaliforniya eyaletinde yer alan ağaç, ismini Nuh’un atası olarak bilinen Methuselah isimli bir İncil figüründen alıyor.  

Kuzey Amerika’da bulunan birçok ulusal parkta koruma altına alınan Pinus Longaeva, Amerikalılar tarafından çeşitli mitolojik hikayelerin de bir parçası haline getirilmiştir. Çok kolay alev alabilme özelliğine sahip bu yaşlı ağaçların yakınında ortaya çıkabilecek yangınlardan ötürü çok tedbirli davranılması gerekir.

4 Mevsim Yeşil: False Mastik

Çiçek veren ağaçgillerden olan False Mastik’in, ana vatanı Florida ve Orta Amerika’nın kuzey bölgeleridir. 4.5 ila 25 metre boy aralığına sahip False Mastik, 10 santimetreden 90 santimetreye kadar çap uzunluğuna sahip olabilir. İnsan kolunun etrafını sarabildiği bu ince ağaçların ilk izlerinin Maya’lara kadar uzandığı biliniyor. Sarı çiçekleri ve düzenli verdiği meyvelerle ekimi tercih edilen bu ağaç, sıklıkla inşaatlarda ve bot yapımında kullanılır.

Florida’nın Vazgeçilmezi Sand Pine

Pinus Clausa ya da bilinen adıyla Sand pine, yaygın olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida ve Alabama gibi güneydoğu eyaletlerinde bulunur. Kuru ve verimsiz topraklarda yetişen Sand pine, bodur ve orta boylu ağaçlar sınıfına girer. Bu ağaçlar köprü, kiriş, demiryolu bağları ve orman sektörü gibi sektörlerde sıkça kullanılır ve kontrplak yapımında da oldukça tercih edilirler. Sand pine, Florida çamlık ekosisteminin büyük bir kısmını kaplamakta olup, türü tehdit altında olan Florida kertenkelesi için de habitat sağlar.

Köklü ve Bilge Virjinya Meşesi

Amerika Birleşik Devletleri'nin güney bölgelerinde yer alan Virjinya meşesi, bulunduğu bölgenin ikonik simgelerinden biri olarak kabul edilir. Çok sayıda kalın ve kimi zaman yere doğru eğilebilen dallarıyla büyüleyici mistik bir görünüme sahip bu ağacın, toprağın yüzeyine taşabilen uzun kökleri vardır. Genellikle 20-27 metre aralığında olan bu uzun ağaçlar, bazı durumlarda çalılık boyutunda da olabiliyor. Virjinya meşesi ince uzun ve koyu yeşil yapraklara sahip olmakla birlikte fındık görünümlü bir meyveye de sahiptir. Her bahar öncesi bütün yapraklarını döken bu meşe türü, bulunduğu bölgeye özel birçok kuş ve sincap türüne de besin kaynağı olur. Sokaklardan parklara gündelik hayatımızın içinde olan bu ağaçlar, vahşi yaşamda barınak ihtiyacını karşılamak için de kullanılmaktadır.

FONKSİYONEL, SICAK VE SADE: İSKANDİNAV DEKORASYON STİLİ önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki