Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

HİNDİSTAN AĞAÇLARI

Ağacın İzinde blog serimize Hindistan ağaçları olan Pink Shower, Demirhindi, White Thorn ve Ceylon meşesi ile devam ediyoruz.

hindistan ağaçları
Kategori
İlham Veren Fikirler


Ağacın İzinde blog serimize Hindistan ağaçları olan Pink Shower, Demirhindi, White Thorn ve Ceylon meşesi ile devam ediyoruz.

 

Pembe Bir Şölen: Pink Shower

Kışın yapraklarını döken ve hızlı bir şekilde büyüyen Pink Shower, 40 metreye kadar uzayabilen bir ağaç türüdür. Soluk pembe ve kırmızı renklerde olan çiçekleri, salkımlar halinde büyür. Çiçeklenme mevsiminin sonuna doğru ağacın altındaki zemin göz alıcı, pembe bir halıya benzer. Güzelliği ve uygun boyutuyla sokaklarda ve parklarda gölge oluşturması amacıyla tercih edilir.

Eşsiz Meyvesiyle Demirhindi

Baklagiller ailesinden olan Afrika kökenli Demirhindi, bütün tropikal ülkelerde, özellikle Hindistan'da yetiştirilen bir türdür. 18 metreye kadar çıkan boyuyla Demirhindi sarı ve kırmızımsı salkımlar halinde çiçeklere sahiptir. Afrika, Asya ve Latin Amerika mutfaklarında ekşi tadı ve koyu rengiyle vazgeçilmez  olan meyvesi en çok baharat olarak salata, çorba ve turşularda kullanılır. Pudra şekeriyle çiğ olarak da tüketilebilen meyvesi, alkol ve şerbet yapımında da kullanılır.

Göz Alıcı Beyaz Çiçekleriyle White Thorn

White Thorn en fazla 15 metre uzunluğa ulaşabilen, yumuşak ve çekirdekli alıç olarak adlandırılan kırmızı küçük meyvelere sahip bir bodur ağaç türüdür. Beyaz çiçekleriyle eşsiz bir görünüme sahip olan White Thorn, nektardan beslenen böcekler için önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca birçok kuş, memelinin hem barınak hem yemek ihtiyacını karşılar. White Thorn’un 2008 yılında yapılan bir araştırmayla kronik kalp yetmezliği tedavisinde de kullanılabileceği tespit edilmiştir.

Her Derde Deva Ceylon Meşesi

Mart ayında kızaran parlak yapraklarıyla ünlü olan Ceylon Meşesi Hintçe'de "Kusum" olarak adlandırılır. 700 metre yükseklikte yaşayabilen Ceylon Meşesi grimsi kahverengi kabuklu bir gövdeye sahiptir ve kışları yapraklarını döker. Meyvesi küçük bir erik büyüklüğünde olan bu ağacın sarı ve küçük çiçekleri arıların ilgisini çeker. Meyvesinden elde edilen kusum yağı saç bakımında, yemeklerde ve geleneksel hint tıbbında cilt sorunları için kullanılır.

Loft Dekorasyon Stili Sınırsız ve Ferah önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki