444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Halı ve Parke Uyumu

Anlamlı her bütünde olduğu gibi ev dekorasyonunda da kullanılan eşya, parke ve halıların birbirini tamamlayıcı özelliklerde olması gerekir. Bu tamamlayıcı özellikten kasıt, aynı renk mobilya ve halı kullanılması demek olmayıp genel bir bütün hissi uyandıracak tarzı yakalamasıdır.

halı ve parke uyumu
Kategori
İlham Veren Fikirler

Anlamlı her bütünde olduğu gibi ev dekorasyonunda da kullanılan eşya, parke ve halıların birbirini tamamlayıcı özelliklerde olması gerekir. Bu tamamlayıcı özellikten kasıt, aynı renk mobilya ve halı kullanılması demek olmayıp genel bir bütün hissi uyandıracak tarzı yakalamasıdır. Ev dekorasyonunda mekânları sıcak gösteren halı ve parke seçimi büyük önem taşımaktadır. Ev için belirlenen tarz, kullanılan renkler zemin ve halı seçimini etkiler. Halı seçiminde mobilyanın renk tonuna uygun halde seçilmesi gerekmektedir. Mobilyalar koyu renk ise halı açık renk olmalıyken mobilyaların açık renk olduğu durumlarda ise halı koyu renk tercih edilir.

Parkelere Göre Halı Seçimi;

Parkelerin halılarla uyumu iyi bir ev dekorasyonu için önemlidir. Bu yüzden doğru zemin rengi belirlemek gerekir. Açık renk parke üzerine yine açık renkte halı tercih etmek yerine birbirlerini ön plana çıkaracak kontrast renk tonları tercih edilmelidir. Böylece hem parke hem de halı kendisini gösterir. VarioClic koleksiyonundan Bora, Fogo, Sanremo gibi koyu parelerle açık renk halı ve mobilyalar kullanabilir, mekânlarınıza şık detaylar ekleyebilirsiniz.

Zemin Dekorasyonunun Püf Noktaları;

Yaşanılan mekânda samimi bir hava oluşturmak istenildiğinde, halılarda bordo, orman yeşili, çikolata kahvesi, mor, defne yaprağı rengi gibi derin ve zengin renkler kullanılabilir. Duvarlarda sarı, turuncu ya da kırmızı gibi sıcak ve enerjik renkler seçildiğinde, açık pastel renkteki halılarla etkileyici bir kontrast sağlanabilir. Pastel renklere sahip halılar, kullanıldıkları mekâna huzur katarak, yoğun renk ve desen kullanılmış odalarda denge sağlar. Yatak odası gibi sakinliği aradığınız mekânlarda hem oda dekorasyonunun genelinde hem de halı rengi seçiminde mavi, turkuaz, yeşil, eflatun gibi soğuk renkler kullanılabilir. Küçük mekânları daha geniş göstermek için açık renk parkeler kullanılabilir. Yaşam alanlarına bohem bir hava katmak için kullanılan VarioClic koleksiyonundan Göztepe gibi desenli parkelerle sade halılar tercih edilebilir.

Çevik Mekanlar: Agile Spaces İkinci Bölüm önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki