444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Evinizde Doğaya Yer Açın

UFAK DETAYLAR, BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER: EVLERİNİZDE DOĞAYA YER AÇINHer şeyin binlerce alternatifi olduğu günümüzde, yaşam alanlarımızı benliğimizi yansıtabilecek şekilde dekore ediyoruz.

evinizde doğaya yer açın
Kategori
İlham Veren Fikirler

UFAK DETAYLAR, BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER: EVLERİNİZDE DOĞAYA YER AÇIN

Her şeyin binlerce alternatifi olduğu günümüzde, yaşam alanlarımızı benliğimizi yansıtabilecek şekilde dekore ediyoruz. Yaşam alanı olarak evlerimiz kadar ofis ortamlarımızda da hatrı sayılır vakit geçirdiğimizden; hem ev dekorasyonu alanında hem de ofis dekorasyonu alanında yapacağımız, kendi zevkimize uygun yenilikler bizleri oldukça tatmin edecektir. Konu dekorasyon olduğunda  kimileri klasik sever, kimileri bohem... Evlerimizi her ne kadar farklı üsluplarda tasarlasak da tüm mekânlara uyum sağlayarak doğayı hissetmemizi sağlayacak bir çözüm var: Yeşil bitkiler!

 

Yeşil bitkiler, yaşam alanlarınızı dekore etmek için en canlı yol…

İster şehirde yaşayın, ister şehirden uzakta bir beldede. Büyük yapraklı yeşil bitkiler ile yaşam alanlarınızda farklılığı yakalayabilir, doğayı her an hissedebilirsiniz. Ev dekorasyonunuzda ya da ofislerinizde doğayı yaşatacak köşeler oluşturmak için en kolay çözüm ise büyük yapraklı yeşil bitkiler olacak. Şehrin gri atmosferinden kaçmak isteyenlerin yeşile özlemi arttıkça, iç mekânlarda kullanılan ağaçlara da talep artıyor. İç mekânlar için tercih edilen ağaçlar arasında bonsai bitkisi, yukka çiçeği, madagaskar dragon ağacı, areka palmiyesi, pachira aquatica çiçeği gibi bol seçenek var.

Bu seçenekleri değerlendirirken önce, ev dekorasyonunuz ile yeşilin hangi tonunun gideceğini hayal edin. Unutmayın ki yeşilin de birçok tonu var: Haki, nane, zümrüt, soft yeşil… Soft tonlar yaşam alanlarınıza taze ve yalın bir görüntü katarken; koyu yeşil tonları ile ise dekorasyonunuzun zarafetini ortaya çıkarabilirsiniz. Farklı ebatlarda saksı çiçekleri ile uyumu yakalayarak köşenizi oluşturabilir; mekânlarınıza hayat verebilirsiniz.

Son olarak, dekorasyonunuzda bütünlük oluşturmak için ise elbette duvar renginiz ile uyum oluşturacak, ahşabın sıcaklığı ile doğalı yaşatan parkeler tercihiniz olmalı (doğru parke seçimi için “Dekorasyonlarınıza derinlik kazandıracak öneriler” yazımıza göz atın deriz). Düz renk mobilyalara sahipseniz, bir duvarınızı boydan boya yeşil yaprakların olduğu bir duvar kâğıdı ile kapmayı da düşünebilirsiniz.


İşte yaşam alanlarınızda doğalı hissetmek için izleyeceğiniz adımlar:

  • Mekânlarınızda doğanın tonlarını kullanın: Yeşil bitkiler özellikle gri, beyaz veya toprak renginin hakim olduğu mekanlarda oluşturduğu kontrast ile doğalı en mükemmel şekilde yakalıyor.
  • Dekoratif desenli kırlentler veya berjerinizin üstüne atabileceğiniz desenli bir koltuk şalı kullanarak ev dekorasyonunuzdaki atmosferi değiştirin.
  • İç mekânlara uygun saksı ağaçlarını, farklı ebatlarda yeşil bitkiler ile ister bir araya getirerek seçtiğiniz bir köşeye ister tüm mekâna dağıtarak yerleştirin.
  • Tercih ettiğiniz yeşil bitki renginin tonu ile mekânlarınızda uyumu yakalayın.
  • Bütünlük ve derinlik oluşturacak parke rengini tercih edin.
  • Bir duvarınızı yaprak desenli duvar kağıdı ile kaplayın.
Trendlerin Dışına Çıkabilecek Projelerle Kalıcı Olabiliyorsunuz önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki