Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Dev kırkayak, Yıldız Entegre sponsorluğunda sergilendi.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin, ‘Guinness Dünya Rekorları’ kitabına girmek için başvuru hakkı kazanan ‘Ahşap Kırkayak’ adlı projeleri, Arch+Dsgn Summit 2018’de Yıldız Entegre sponsorluğunda mimari etkinlikler kapsamında sergilendi.

dev kırkayak, yıldız entegre sponsorluğunda sergilendi.
Kategori
İlham Veren Fikirler

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin, ‘Guinness Dünya Rekorları’ kitabına girmek için başvuru hakkı kazanan ‘Ahşap Kırkayak’ adlı projeleri, Arch+Dsgn Summit 2018’de Yıldız Entegre sponsorluğunda mimari etkinlikler kapsamında sergilendi.


Mimari Etkinlik Merkezi tarafından 6-7 Nisan’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen mimari ve tasarım zirvesi Arch+Dsgn Summit 2018’in sponsorlarından biri Yıldız Entegre oldu. Mimarları, iç mimarları, tasarımcıları ve yaratıcı endüstri profesyonellerini buluşturan bu mimari etkinlik, bu
sene de ziyaretçilerini paneller, B2B (business to business) toplantıları, atölye çalışmaları ve sürpriz bir sergiyle karşıladı. “Mimari ve Tasarımda Yeni Yaklaşımlar” temasıyla gerçekleştirilen zirvede konuşmacılar; kimlik ve kültür, tasarım, eğitim, mekan ve teknoloji alt başlıkları üzerinden “Mekansal Tasarımda Disiplinler Ötesi Yaklaşımlar”, “Mimarlar Ne Der+? Mimarlıkta Öğrencinin Yeri”, “Sürdürülebilir Yapı Çevreleri” ve “Sağlık Yapıları Tasarımında Yenilikçi Yaklaşımlar” başlıklı panellerde dinleyicilere katılmış oldukları bu mimari etkinlikte yeni bakış açıları katmayı hedeflediler. 

 

Etkinliğin bu seneki sürprizi Yıldız Entegre sponsorluğunda sergilenen, 100x175x150 santimetrelik “Ahşap Kırkayak” oldu. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencileri tarafından kendini tekrar eden geleneksel biçimlere alternatif yaklaşımları içeren ve ahşabın ortak yapım malzemesi olarak kullanıldığı projede boyutlar normalin yaklaşık 300 katı. Kırkayağın büyüklüğü ve yapısal özellikleri nedeniyle ise “Guinness Dünya Rekorları” kitabına girmek için başvuru hakkı kazandı.

Büyük ilgi topladı
Mimarlığın en temel kavramlarından konstrüktif sistemlerin kavranması için hazırlanan “Ahşap Kırkayak” modellemesi için çalışmalara Ocak
ayında başlandı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 55 öğrenci, aylar boyunca gruplar halinde farklı boğumlar için çalıştılar. Kırkayağın yapımında 7.500’den fazla parça kullanıldı. Ankara’dan İstanbul’a getirilen projenin yeniden kurulması 12 saat sürdü. Arch+Dsgn Summit 2018’in açılmasıyla öğrenciler projelerini ziyaretçilerin beğenisine sundular. Eğitime verdiği desteği aralıksız sürdüren Yıldız Entegre,öğrencilerin Yapı Teknolojileri ders modülü kapsamında hazırladıkları projenin fuaye alanında sergilenmesi için sponsor oldu. Düşünce, malzeme, yapma biçimi gibi tasarım ve yapım alanlarında her biri birbirinden farklı ve özelleşmiş 22 modülden oluşturulan “Ahşap Kırkayak”ın yapım süreçlerini ve düşünsel arka planını Öğretim Üyesi Dr. Murat Sönmez, etkinlik kapsamında gerçekleştirilen “Bir Filin Anlattığı, Bir Zürafanın Dinlediği, Bir Kırkayağın Bellediği Bir Hikâye” başlıklısunumda anlattı.


 

Trendlerin Dışına Çıkabilecek Projelerle Kalıcı Olabiliyorsunuz önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki