Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Dengeli ve Bütüncül: Holizm

Eski Yunanca’da bütün anlamına gelen holos kelimesinden türeyen, bütünlüğü işaret eden Holizm felsefesi, tasarım ve dekorasyon dünyasında da karşımıza çıkıyor. Bütünü parçanın önüne koyan Holizm, dekorasyonda uyumu ve dengeyi arayanların tercihi oluyor. Mekanlardaki mobilya, dekor ve aksesuarların arasındaki ahengi ön plana çıkaran Holizm akımının vazgeçilmezi mat dekorlar, mat dokuları sayesinde yaşam alanlarında denge kuruyor ve bütüncül yaklaşımı koruyor.

dengeli ve bütüncül: holizm
Kategori
İlham Veren Fikirler

Eski Yunanca’da bütün anlamına gelen holos kelimesinden türeyen, bütünlüğü işaret eden Holizm felsefesi, tasarım ve dekorasyon dünyasında da karşımıza çıkıyor. Bütünü parçanın önüne koyan Holizm, dekorasyonda uyumu ve dengeyi arayanların tercihi oluyor. Mekanlardaki mobilya, dekor ve aksesuarların arasındaki ahengi ön plana çıkaran Holizm akımının vazgeçilmezi mat dekorlar, mat dokuları sayesinde yaşam alanlarında denge kuruyor ve bütüncül yaklaşımı koruyor.  Gözü yormayan ve yumuşak, konforlu alanlar sunan Holizm akımı modern dünya insanının aradığı rahatlığı bulmasını sağlıyor.

Holistik yaklaşımla dekore edilen mekanlarda mobilya ve aksesuarlar arasındaki uyum göze çarparken, dekorasyon bütününde sade tasarımlar ve yumuşak renklere yer verildiği görülüyor. Sıklıkla ahşap zeminlerin tercih edildiği Holizm akımı dinlendirici etkisi ile dekorasyonda bütüncül yaklaşımı tercih edenlerin eğilim gösterdiği bir tasarım disiplini olarak karşımıza çıkıyor.  

Bireylerin yaşadıkları alanlarla hem zihinsel hem bedensel olarak bütünleştiğini öne süren Holistik tasarım yaklaşımı, dekorlar ve mobilyalar arasındaki uyumdan beslenerek bütünün güzelliğini öne çıkarıyor. Uyumlu ve dengeli tasarım yaklaşımını güden Holizm, yaşadığımız alanların iç dünyamız ile uyumlanarak yaşam alanlarındaki atmosfere estetiği getiriyor.


Holizm akımı ile yaşam alanlarındaki atmosfere estetik ve zarafeti getirecek ipuçları;

✓ Mutfak dolaplarınızda ipeksi mat dokusuyla Mozambik’i kullanarak estetiği ön plana çıkarabilirsiniz.

✓ Yaşam alanlarınızda mum, tütsü gibi aksesuarlar kullanarak dinginlik hissini pekiştirebilirsiniz.

✓ Kusursuz mat yüzeyi ile Kül Gri’yi ahşap dekorlarla harmanlayarak yaşam alanlarınızda sıcaklığı ve uyumu yakalayabilirsiniz.

✓ TV ünitesi, masa ve sehpa yüzeyi gibi alanlarda mat yüzeye sahip taş dekorlara yer vererek merak uyandıran, otantik bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

✓ Fark yaratan mekanlar için özgün tasarımıyla superior matt lak dekorlarından Sonata’yı, açık ve düz renklerle harmanlayarak sadelikten doğan bir şıklık yakalayabilirsiniz.
✓ Doğanın renk paletinden Alaska Mavi’nin sakinleştirici renk tonu ve kusursuz matlığı ile mekanlarınızda dingin bir atmosfer yaratabilirsiniz.

 

Retrofit: Yeniden İşlevlendirme önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki