Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Bu Sezon Ahşap Mobilyalarınıza Pastel Tonlar Eşlik Ediyor

Dekorasyonlarında sade ve ferah bir görünüm elde etmek isteyenler için pastel tonlar birebir! Mavinin, pembenin, toprak tonlarının hâkimiyetindeki mekânlarınızın ahşap öğeler ile birleşince sıcacık bir atmosfer oluşturması kaçınılmaz olacak.

bu sezon ahşap mobilyalarınıza pastel tonlar eşlik ediyor
Kategori
İlham Veren Fikirler

Dekorasyonlarında sade ve ferah bir görünüm elde etmek isteyenler için pastel tonlar birebir! Mavinin, pembenin, toprak tonlarının hâkimiyetindeki mekânlarınızın ahşap öğeler ile birleşince sıcacık bir atmosfer oluşturması kaçınılmaz olacak. 
Pastel tonlar, dinamik renklerin yumuşatılmasıyla elde edilen renklerden oluşuyor. Renklerin insan psikolojisine etkisini düşündüğümüzde; bu tonlar adeta huzuru temsil ediyor. Bu yüzden, özellikle küçük alanlarda romantik dekorasyon çözümleri yakalamak isteyenlerin tercihi pastel renkler oluyor. Açık ve soft tonlarının doğru kullanıldığı takdirde yansıtma özelliği ve sakinleştirici yapısı sayesinde mekânlarda oluşturduğu atmosfer içinizi ısıtacak.
 

Her tonda ahşabın sıcaklığını hissedin…
Ahşap öğeler tüm yaşam alanlarında karşımıza çıkıyor. Televizyon üniteleri, sehpalar, kitaplıklar, ahşap ayaklı koltuklar… Ancak dekorasyonlarınızda ahşap öğeleri seçerken bütünü görerek tercih etmenin çok daha uzun ömürlü olacağını unutmayın. Düz renk mobilyalarınıza mermer veya ağaç desenleri eşlik ederken; desenli mobilyalarınıza düz renklerde ahşap öğeler yakışacaktır. 
Dekorasyonlarınızda size ilham vereceğini düşündüğümüz bazı öneriler hazırladık. İşte pastelin farklı tonlarını, farklı alanlarda uygulamak için önerilerimiz:

Önce planlayıp, sonra tasarlayın:
Pastel tonları tüm yaşam alanlarında kullanılmaya uygun; ancak dekore etmeden önce hesaba katmanız gereken fiziksel koşulları atlamamak gerek. Öncelikle mekânın büyüklüğünü, aldığı ışığı, yüksekliğini planlayın. Bu özelliklere göre parke ve duvar renklerinizi seçmeniz, mekânınıza derinlik ve kalite katacaktır. 


Yaşam alanlarınızda bütünlüğü yakalayın:
⦁    Tercihiniz sütlü kahve tonlarında mobilyalardan yanaysa, koyu renk parkeler ve açık renk duvarlar ile daha ferah bir görüntü elde edebilirsiniz. 
⦁    Pudra pembe tonlarının hâkim olduğu yaşam alanına sahipseniz; eflatun, gri, kemik renklerinde kırlentler atmosfere çok yakışacaktır. Bunun yanı sıra ahşap mobilyalarınızda beyaz mermer dekorunu tercih ederek modern bir görünüm oluşturabilirsiniz (unutmayın ki bu sezon yeni trend ahşap ürünlerde mermer desenin yansımaları).
⦁    Pastel mavi tonlarında yaşam alanlarınızda ise beyaz öğelere ve desenli kırlentlere yer verebilirsiniz.

Spesifik köşeler oluşturun:
Mekanınızda spesifik bir köşe varsa veya oluşturmak istiyorsanız, bu köşenin olduğu duvarı farklı bir renge boyayarak dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Köşeyi ister dekoratif şömine koyarak, ister çiçekler serpiştirerek, ister farklı ebatlarda çerçeveler asarak hazırlayabilirsiniz.

Soft tonlarda desenli duvar kâğıdına yer verin:
Düz ve pastel renk mobilyalarınız varsa, bir duvarınızı gri tonlarında desenli duvar kâğıdı ile kaplayarak mekânınıza hareket katabilirsiniz.

 

Geçmişten Gelen Moda önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki