Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

BOHEM DEKORASYON STİLİ / BOHEMIAN DECORATION STYLE

Bohem kelimesini Fransızca’da “çingene” anlamına gelen “la boheme” kelimesinden geliyor. Bir yaşam tarzı olarak da benimsenen bohem, çingenelerin göçebe yaşam tarzından ilham alıyor. Dertsiz, telaşsız ve problemsiz bir yaşam tarzını benimseyen bohem, yarının ne getireceğini düşünmeden, özgür ve göçebe yaşayan insanları kendine çekiyor.

bohem dekorasyon stili / bohemıan decoratıon style
Kategori
İlham Veren Fikirler


Bohem kelimesini Fransızca’da “çingene” anlamına gelen “la boheme” kelimesinden geliyor. Bir yaşam tarzı olarak da benimsenen bohem, çingenelerin göçebe yaşam tarzından ilham alıyor. Dertsiz, telaşsız ve problemsiz bir yaşam tarzını benimseyen bohem, yarının ne getireceğini düşünmeden, özgür ve göçebe yaşayan insanları kendine çekiyor. // The word “bohemian” comes from “bohemien” in French, a term used to refer to Romani people of France who were believed to have come to the country from Bohemia. “Bohemian” later transformed to have different meanings tied to people in the arts and creation circles, who choose a simple way of life, without much concern about what the future might bring.

Kişinin rahatlığına dayanan bohem dekorasyon stilinde uyulması gereken katı kurallar bulunmuyor. Kalabalık, renkli, özgür ve canlı bir yapıya sahip olan bohem dekorasyon stili, düzensiz hayat anlayışını yaşam alanlarına başarıyla taşımayı amaçlıyor. // Bohemian decoration focuses on comfort. It imposes no concrete rules. Living spaces decorated in bohemian style are often packed, colorful, free and vibrant. It aims to create order in disorder.

Bohem Dekorasyon Stili Nasıl Uygulanır? // How to Create Bohemian Style Decoration?

 • Uyumsuz görünen renkleri ve parçaları bir arada kullanabilirsiniz. // Use colors and pieces that are incompatible.
 •  kinci el mağazalardan ve antikacılardan mobilya ürünleri alabilirsiniz. // Go out thrifting for antiques and secondhand goods.
 • Yere yakın mobilya ürünleri tercih edebilirsiniz. // Use furniture that are low.
 • Farklı ülkelerden alınmış aksesuarlara ve aile yadigarlarına yer verebilirsiniz. // Use different kinds of accessories together such as pieces gathered from around the world and family heirlooms.
 • Hafif eskimiş ve yaşanmışlığı olan aksesuarlar kullanabilirsiniz. // Make sure to use accessories that are old and have meaning.
 • Katmanlı aksesuarlar kullanabilirsiniz. Üst üste kullanılan halı ve kilimler, birbiri üzerine yığılan yastık ve örtüler tercih edebilirsiniz. // Use layered accessories such as stacked carpets and rugs or pillows and throws.
 • Bohem dekorasyon stiline canlı bitkiler ekleyebilirsiniz. // Use plants.
 • Metalik yüzeyleri ve aynaları sık sık kullanabilirsiniz. // Metallic surfaces and mirrors are good details.
 • Rengarenk yer minderleri ve desenli kilimler tercih edebilirsiniz. // Colorful floor cushions and patterned carpets are good accessories.
 • Zıt renkleri bir arada kullanabilirsiniz. // Use contrasting colors together.
 • Oryantal motiflere sahip ürünlere yer verebilirsiniz. // Objects with oriental details are also good.
 • Parlak ve mat renkleri bir arada kullanabilirsiniz. // Use bright and matte colors together.
 • Yer değiştirme konusunda kolaylık sağlayan mobilyalar tercih edebilirsiniz. // Make sure to pick furniture that are easy to carry around.

Daire formunda ürünler kullanmayı tercih edebilirsiniz. // Circular objects are preferable.

AĞACIN İZİNDE MİMAR: RENZO PIANO önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki