444 34 93
Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Bir Yaşam Alanı Olarak Ofis

Ofisleriniz İçin ÖnerilerÇalışan insanın en çok vakit geçirdiği yerdir ofisler.

bir yaşam alanı olarak ofis
Kategori
İlham Veren Fikirler

Ofisleriniz İçin Öneriler

Çalışan insanın en çok vakit geçirdiği yerdir ofisler. İster home-ofis olsun ister şirket ortamı, günümüzün büyük bir kısmını ofis ortamında geçiriyoruz. Bu sebeple ofis dekorasyonu konusunda çok daha titiz davranmak gerekiyor. Ne de olsa ofislerimiz, yaşam alanlarımız…

Ofis ortamlarında kullanılan mobilyaların özenle seçilmesi, sağlıklı mobilya ve çalışma koltuklarının kullanılması ofis dekorasyonu adına ilk adım. Bu yaşam alanlarımızı kişiselleştirerek kendimizi ofise ait hissetmek, motivasyonumuzu artırmak ve çalışma ortamlarımızı daha verimli hale getirmek ise bize kalan bir şey. Peki, ofislerimizi nasıl kişiselleştirebilir ve kendimiz için kullanım kolaylığı sağlarız?

  • Sizi en çok motive eden şeyleri hayal edin. Aile fotoğrafı mı? Masanızın bir köşesine bu fotoğrafı koyun. Böylece kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.
  • Fark etmeseniz de kapalı alanlarda en çok ihtiyacımız olan şey çiçekler! Ofis ortamlarında yeşil bitkilerin bakımı oldukça kolay ve dayanıklıdır. Görebileceğiniz bir alana yerleştireceğiniz bir bitki ile doğayı hissedebilirsiniz.
  • Çalışma masanızdaki düzen sadece size ait. Kullanım kolaylığı olacak şekilde düzeninizi sağlayın.
  • Sizi rahatlatacak, hafif ve temizlik hissi verecek likit oda kokusunu masanızın bir köşesine koyun. Sevdiğiniz kokular bilinçaltında yaratacağı etkiyle daha verimli çalışmanıza destek olacaktır.

Eğer home-ofis çalışıyorsanız veya kendi ofisinizi tasarlayacaksınız;

  • Gün ışığı alan bir köşeye çalışma masanızı yerleştirin. Unutmayın ki gün ışığı motive edicidir, çalışma azmi verir.
  • Çalışma masanızı salon gibi bir yaşam alanı içinde konumlandırdıysanız, çalışma masanız ile salonunuz arasında duracak mobilyalarla ayrı bir bölm oluşturabilirsiniz.
  • Çalışma masanıza yakın bir duvarı boylu boyunca kitaplığa ayırın.
  • Oturduğunuzda karşınıza alabileceğiniz bir duvarı siyah tahta boyası ile boyayın. Bu duvarda notlarınızı alarak çalışma alanınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.
  • Göz yormayacak bir ışıklandırmanız olsun, masa stü lambası kullanarak ışığı çalışmanıza yönlendirin.
  • Ortamda kullandığınız renklere dikkat edin. Renklerin insan zihninde yarattığı etkiler bilimsel olarak kanıtlanmış. Yani ortam rengi performansı etkiliyor. Sarı rengin enerji verdiği, bu sebeple ofis dekorasyonu tercihlerinde sıklıkla kullanıldığı görülmektedir. 

Ağacın İzinde Mimar: Aldo Rossi önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki