Laminat Parke Nedir

Laminat parke; zemin döşemesine daha uygun olan 6, 7, 8, 10 ve 12 mm kalınlığındaki HDF üzerine dekor kağıtlarının yapıştırılması ile üretilir. Yapıştırma işlemi ısı ve basınç kullanılarak gerçekleştirilir. Büyük tabakalar halinde üretilen levhalar istenilen boyutlarda kesilir, ekleme detayına göre ek yerleri açılır ve paketlenerek kullanıma sunulur. Laminat parke yüzeyleri, düzleme ya da cilalama gibi herhangi bir işlem gerektirmez. Laminat parkeler uygun fi yatlarının yanında uygulamalarının kolay ve hızlı olması nedeniyle günümüzde en yaygın kullanılan dekoratif zemin kaplamasıdır. Yıldız Entegre olarak; parke grubunda, Kartepe ve Akdeniz ve Romanya tesislerimizde üretim yapmaktayız.

laminat parke nedir

 

 

 

 

 

 

 

LAMİNAT PARKENİN TEMEL YAPISI

OVERLAY: Alfa selüloz esaslı; alüminyum oksit tanecikleri ve melamin reçinesi ile emprenye edilmiş fi lm kağıt tabakasıdır. Alüminyum oksit tanecikleri sayesinde parke yüzeyi aşınma, çizilme ve ısıya karşı dayanıklılık kazanır. Melamin reçinesi sayesinde bu tanecikler fi lm tabakasına tutunmaktadır. Ayrıca; presleme esnasında komple eriyen ve sertleşen melamin reçinesi sayesinde yüzeylerde oluşacak kir ve lekelerin tutunmasını azaltarak, kolay temizlenmesine yardımcı olur ve hijyen sağlar.

DESEN KAĞIDI: Ağaç, mermer veya taş kesitlerinin birebir fotoğrafl arının ileri teknolojik yöntemlerle taranarak, özel kâğıtlara printlenmesiyle elde edilir. Ardından melamin reçinesi ile emprenye edilir. Neme karşı dayanıklı, çeşitli ağırlıklara sahip kâğıtlardır.

HDF: Yüksek yoğunlukta, kanserojen madde içermeyen (E1 ve E0 standardında), neme karşı dayanıklı lif levhadır.

BALANS KAĞIDI: Özellikle okaliptüs gibi stabilizasyonu yüksek ağaç türü lifl erinden elde edilen kâğıtlardan üretilir. Melamin reçinesi ile emprenye edilmiş, rutubete karşı dayanıklı parke levhalarının stabilizasyonunu sağlayan alt fi lm (koyu renkli) tabakasıdır.
 

LAMİNAT PARKE ZEMİNDEN ISITMA SİSTEMLERİNE DÖŞENEBİLİR Mİ ?

Zeminden ısıtma sistemleri bulunan yerlere laminat parke döşenebilir. Bu tür zeminlerde; laminat parke döşeme işlemi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi ve uyulması gereken kurallar mevcuttur. Zeminden ısıtma sistemleri, binanın taban kısımlarına özel ısıtıcı elektrik kabloları ya da içerisinden sıcak su geçen polietilen (plastik) boruların döşenmesi ile gerçekleştirilir.  

Elektrik kabloları, takriben 150 °C ısıya kadar ulaşmaktadır. Yüksek ısı parkeyi deforme etmektedir. İçerisinden sıcak su geçen borular vasıtasıyla yapılan zeminden ısıtmada, laminat parke kullanılabilir. Laminat parke döşenirken dikkat edilmesi gereken noktalar:

1. Su sıcaklığının 40-50 °C’yi geçmeyeceği gibi laminat parke üzerinde oluşan ısının da 27-28 °C ısı üzerine çıkmamalıdır. Aksi takdirde parke belirli süre sonra deformasyona uğrar.

2. Zeminden ısıtmalı sistemlerde parke döşenmesinden önce 3-4 gün süre ile ısıtma sistemi açılarak zemin şaplarındaki rutubet ve nem uzaklaştırılmalıdır.

3. Zeminlere parke alt şiltesi olarak kaliteli, alüminyum folyolu, 2-3 mm kalınlıktaki şilteler; ek yerleri üst üste 10 cm kesişecek şekilde ve boydan boya bantlanarak yapıştırılmalıdır.

4. Parke altına şilte döşenmek zorundadır. Bu durum; zemin bozukluklarını (1,2’den 3 mm’ye kadar) tolere ederek, parke üzerinde yürünme esnasında parkelerin oynamasını engeller.

5. Parke döşeme işleminden sonra, ısıtma sistemi; ilk 30 °C’den başlatılmalı, her 12 saatte 5 derece artırılarak, maksimum değer olan 40-50 °C ısıya çıkarılmalıdır. Böylece, parkenin ortama uygun sıcaklık dengesi sağlanır. Yukarıdaki şartlar sağlanmak suretiyle, zeminden ısıtmalı yerlerde; laminat parke, sağlıklı ve uzun ömürlü olarak kullanılabilir. Avrupa standartlarına sahip ve bu standartların üzerinde kaliteyi hedefleyen Varioclic parkenin, yukarıda belirtilen şartlara uyulduğu sürece, üstün özellikleri daha da kuvvetlenmektedir. Kullanıcıların, belirtilen ortam şartları ve teknik unsurlar konusunda donanımlı olması beklenemeyeceğinden dolayı üreticilerin konuyla ilgili bilgilendirici olması gerekir.