Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Nitelikli Mimarlık İçin “Ağacın İzinde”: Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık

Kısaca kuruluş hikâyeniniz ve bugünün Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık’ını anlatabilir misiniz?

nitelikli mimarlık için “ağacın izinde”: erginoğlu&çalışlar mimarlık
Kategori
İlham Veren Fikirler

-Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık ne zaman kuruldu? Kısaca kuruluş hikâyeniniz ve bugünün Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık’ını anlatabilir misiniz?

“Erginoğlu & Çalışlar’ı, bundan tam 25 yıl önce yeni mezun mimarlar olarak kurduk. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra, kısa bir süre o yılların önemli mimarlık ofislerinde çalıştık. Gençliğin verdiği cesaretle kendi şirketimizi kurmaya karar verdik. İkimiz benzer eğitim ve kültürlerden geliyoruz. Önce iyi anlaşan iki arkadaş, sonra birbirini tamamlayan iki ortak olduk. Aldığımız her işe aynı özenle yaklaşmamız, kurumların kültürlerini her detaya yansıtan mimari anlayışımız ve gerçekleştirdiğimiz “ilk”ler bizi yavaş ve emin adımlarla büyüttü.”

-Şu an hangi ölçekte, ne tür projeler yapıyorsunuz?

“Ofisi ilk kurduğumuzda çok daha küçük ölçekli işler yapıyorduk doğal olarak. Ardı ardına gerçekleştirdiğimiz başarılı projeler, yüksek işveren memnuniyeti, aldığımız uluslararası ödüller sayesinde işlerimizin ölçeği de farklılaştı. Şu anda Türkiye’nin önemli kurumsal şirketlerinin ofislerinden, master plana, okul ve kampüs projelerinden alışveriş merkezine kadar farklı işlere imza atıyoruz. Türkiye dışında İngiltere, Azerbaycan, Katar, A.B.D., Kenya ve Almanya’da projeler gerçekleştirdik. Yurt dışında aktif olarak projelere devam ediyoruz.”

-Bize biraz mimari yaklaşımınızdan bahseder misiniz?

“Tasarım felsefemiz pragmatik ve estetik olarak tanımlanabilir. Bütün projelerimizde bu yaklaşımın izleri sürülebilir. İnandığımız bir başka konu  da, binalara karşı ahlaki sorumluluğumuz olması gerektiğidir. Bu konuda da birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarımızda bir bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Aslında bunu sadece ofisimizde değil, ders verdiğimiz okullarda ya da katıldığımız söyleşilerde de dile getiriyoruz. Bütün bunların projenin başarısında çok önemli rol oynadığına inanıyoruz.”

-İç mekân tasarlarken en çok dikkat ettiğiniz ve asla taviz vermediğiniz kavramlar neler? Ekonomi, sağlık, estetik, işlevsellik, ergonomi, ekoloji, güven...

“Tasarımı bir bütün olarak ele almanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Tasarım aşamasında konsepti belirlerken, birçok parametreyi düşünmek zorundayız. Mimarlık yaratıcı olmayı gerektirse de boş bir tuvale bir resim yapmak gibi birşey değil. Mekânın koşulları, yönetmelikler, malzeme gibi birçok değişken var ve bunlar tasarım kararınızı şüphesiz etkiliyor.

Bizim için bu saydığınız kavramların hepsi son derece önemli. Tasarımlarımızda bütün bunları göz önünde bulundururuz. Özellikle çalışma mekanlarının verimliliği konusunda çok tecrübe kazandık. Tasarımını yaptığımız ofis projelerinde yaratıcı çözümlerimiz ve  işverenin kurumsal kimliğini vurgulayan yaklaşımımızla son yılların en beğenilen projelerini gerçekleştirdik."  

-Projelerinizde orman ürünlerini sıklıkla kullanıyor musunuz? Daha çok hangi alanlarda kullanıyorsunuz?

“Biz projelerimizde doğal ürünler kullanmayı tercih ettiğimiz için orman ürünleri de kullanıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ofis ve konut projelerinde, ahşabın mekanın atmosferine olumlu yansıyan etkisine ihtiyaç duyduğumuz için orman ürünleri sıkça kullandığımız malzemeler arasındadır. Ahşabı cam, çelik, beton gibi malzemelerle bir arada kullanarak farklı dokular ve katmanlar oluşturmayı mekana bu anlamda estetik bir derinlik katmayı da severiz.”

-Orman ürünleri seçimi yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

“Ürünlerin kaliteli olması bizim için en önemli kriter. Projeye uygun farklı ürünler geliştirilmesi konusunda esnek ve yenilikçi olunması bizim için yine önemli noktalardan biri. Bir de orman ürünü gibi doğanın sunduğu bir malzemeyi üreten firmaların, bunun sorumluluğunu taşıyan ve sürdürülebilir modeller geliştirebilen markalar olmasına özen gösteriyoruz.” 

-Yıldız Entegre’yi ve ürünlerini buluşmamızdan daha önce duymuş muydunuz?

“Tabii. Yıldız Entegre birçok projemizde birlikte çalıştığımız bir firma.”

-Bir araya geldiğimiz buluşmayı nasıl değerlendirirsiniz?

“Son derece başarılı bir sunumdu. Ürünler hakkında tüm ekip olarak çok önemli bilgiler edindik.”

Doğa Bir Şehir Olsaydı önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki