Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Moskova'da Büyük Yeşil Alanlar

Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, doğal özellikleriyle de diğer ülkelerden ayrı bir konumda bulunmaktadır.

moskova'da büyük yeşil alanlar
Kategori
İlham Veren Fikirler

Yüzölçümü açısından dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, doğal özellikleriyle de diğer ülkelerden ayrı bir konumda bulunmaktadır. Ülke dağ ve tepelerden ziyade, ormanlık alanlardan ve yeşil ovalardan oluşmaktadır. Dünya üzerinde en fazla ormanlık alana sahip ülkeler sıralandığında Rusya ilk sırada yer almaktadır.

Topraklarının büyük bir çoğunluğu tarıma elverişli olmayan Rusya’da ormanlar, toplam yüzölçümünün yaklaşık olarak yarısını oluşturmaktadır. Başkent Moskova’da yeşil alan bakımında oldukça zengin oluşuyla dikkat çekmektedir. Kentin dört bir yanı insanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilen park ve ormanlarla çevrelenmiştir.

Hava kirliliği her metropolde olduğu gibi Moskova’nın da uğraşması gereken bir sorun. Kent geniş ormanlara ve güzel parklara sahip olsa da karbon salınımı azaltmak adına daha fazla çalışmaya devam ediyor. Şehrin uygun yerlerine yeni parklar yapılıyor, kaldırımlar yeni fidanlarla süsleniyor ve asfalt kaldırımlar yerlerini parke taşlarına bırakıyor.

Dünya’nın en fazla ormanlık alanlarına sahip olan Rusya’da bitki örtüsü kuzeyden güneye doğru gidildikçe önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Geniş tundraları, tayga ormanları ve kara ormanlar takip etmektedir. Ülkenin güneybatısında yer alan Moskova kara orman kuşağının egemenliğindedir.

Moskova’da bulunan ve sayıları 120’yi geçen parklar ve bahçeler görülmeye değer manzaralar sunuyor. Kentin sınırları içinde yer alan Losiny Ostrov Ulusal Parkı bunlardan sadece bir tanesi. Kuşlar, sürüngenler ve hatta geyikler dahil birçok hayvanı doğal ortamında gözlemleme şansına sahip olunan park, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Sokolniki Park özellikle çocuklar için çeşitli eğlenceler vaat etmesiyle biliniyor. İçerisinde birçok restoran, sergi ve konser alanı barındıran park şehirde yaşayanlar için bir cazibe merkezi olarak görülüyor. Park; içinde bulunan çam, ladin, huş, meşe, ıhlamur gibi ağaç çeşitleriyle ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Bunların dışında adını ünlü Rus yazar Maxim Gorky’den alan Gorky Parkı, Moskova’nın en büyük parklarından biri olan ve şehrin kuzeydoğusunda yer alan İzmaylovsky Parkı, koruma altındaki bir bölgede bulunan Serebryany Parkı, önceleri Rus soylularına ait olan Kuzminki Parkı ve 500 türden fazla bitkiye ev sahipliği yapan Bitsa Parkı kent genelinde görülmeye değer yerler olarak dikkat çekiyor.

Dünya’nın en yeşil metropollerinden olan Moskova doğal park ve ormanları, çevreye duyarlı projeleriyle gelecek adına diğer kentlere örnek olmaya devam edecek gibi görünüyor.  

MEF FADA Tasarla ve Yap! Stüdyosu önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki