Lütfen bir dil seçiniz.
Geri Dön

Çevik Mekanlar: Agile Spaces Üçüncü Bölüm

“Gelecekte, evlerde hissedilen güvenli alan duygusunun iş yerlerinde de hissedilebilmesi, yeni ortak alanların hızlı dönüşüm geçirebilme kapasitesinin artırılması ve yaşanacak olası durumlara karşı hazırlıklı olunması planlanıyor.”

çevik mekanlar: agile spaces üçüncü bölüm
Kategori
İlham Veren Fikirler

Üçüncü Bölüm: Değişime Ayak Uydurabilmek

“Gelecekte, evlerde hissedilen güvenli alan duygusunun iş yerlerinde de hissedilebilmesi, yeni ortak alanların hızlı dönüşüm geçirebilme kapasitesinin artırılması ve yaşanacak olası durumlara karşı hazırlıklı olunması planlanıyor.”

Çevik Mekanlar: Agile Spaces

Her çağın kendi mimarlık anlayışı vardır; mimari tasarımlar çağa ve o çağa özgü güncel koşullara göre şekillenir.

İçinde yaşıyor olduğumuz 21.yy’da da, diğer dönemlerde olduğu gibi çağın gereklilikleri ve taleplerine göre mimari biçimler değişiyor. Bu noktada, hem bireysel hem toplu yaşam alanlarının gözetilerek tasarlandığı ‘’Çevik Mekanlar’’ kavramı ön plana çıkıyor.

Yaşam Alanlarının Dönüşümü: Çevik Mekanlar

İster kamusal ister bireysel olsun, yaşam alanlarımızın yeni dönem ihtiyacı modern bir çeviklik! Dinç, üretkenliği koruyan, verimliliği artıran; bireysel kullanım alanlarını gözetirken toplumsal kullanım alanları yaratmayı da ihmal etmeyen, değişim ve dönüşüme açık çevik mekanlara olan talep gün geçtikçe artıyor. Yaşam alanlarının maksimum işlevsellikte kullanılması konusuna önem veren çevik mekan tasarımlarında, geleneksel iş yerlerinin hemen hemen %60’ının kullanılmadığı problemine dikkat çekiliyor ve bunun yerine optimize edilmiş ofis kullanımı sayesinde maliyetin en az %20 oranında düşürülmesi hedefleniyor. Dahası günümüzde birçok şirketin aktivite tabanlı çalışma (ABW) tarzına da benimsemeye başladığını görüyoruz. İş yerinde, çalışanların o gün yapacakları iş türüne en elverişli çalışma alanını seçme özgürlüğü elde edebildiği ABW ile iş yerinde verimliliğin ve ekip çalışmasının artacağı öngörülüyor.

İç Mimaride Güvenli ve Modern “Çevik Mekanlar”

      Pandemi sürecinin de etkisiyle, özel yaşam alanımız olan evlerimizin güvenli bir kale haline dönüşmesi, kamusal alanlarda sosyal mesafeyi korumanın önemi yaşam alanlarımızda aradığımız kriterlerdeki değişimi de beraberinde getirdi.  Birçok iş yeri, evden veya karma çalışma modeline geçiş yaptı. Böylece, modern “çevik mekanlar’’, toplu yaşam içerisinde bireysel alanı gözeterek tasarlanmış mimarisi ile bir kere daha ön plana çıkmış oldu. Sağlığın ve güvenli alanın hayati bir öneme sahip olduğu bu dönemde; dinç, enerji dolu ve üretken bir ortam için iş yeri kullanımını optimize etmeyi sağlayan “çevik mekanlar”,  bireysel alana verdiği önemle güncel koşullara da rahatlıkla uyum sağladı.

Çevik Mekanlar ile Değişime Ayak Uydurabilmek için Öneriler

      Gelişim ve dönüşüme açık çevik mekanlar ile çağa ayak uydurarak daha verimli, üretken ve güvenli yaşam alanları oluşturmanız için önerilerimizi sizler için derledik.

  • Dönemin ihtiyaçlarını iyi analiz ederek, en elverişli yaşam alanı tasarımını tercih edebilirsiniz.
  • Modernlik ve şıklığın simgesi grinin uyumlu karakterini Mozambik ve Lagina ile yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz.
  • Her çağa uygun olan doğallığın sadeliğini Naturel Çam ile mekanlarınıza taşıyabilirsiniz.
  • Dönemin ihtiyaçlarının değişken olduğunu unutmayarak bir sonraki adımınızın tasarımını şimdiden yapabilirsiniz.
Bütünsel bir kültür füzyonu JAPANDİ önceki
Bauhaus School and Today's Understanding of Design sonraki